Firewall (Güvenlik Duvarı)

15Şubat 2017
by admin

Merhabalar bu yazımızda güvenlik duvarı yani firewall konusunu ele alacağız ve güvenlik duvarlarının çeşitlerini inceleyeceğiz. Güvenlik duvarları internet erişiminiz olduğu andan itibaren kendi cihazınıza veya bağlı olduğunuz ağın tüm cihazlarına dışarıdan gelebilecek tehditleri bertaraf etmek ve yetkisiz erişimleri tamamen kısıtlamak için kullanılan yazılımsal veya donanımsal olan korunma sistemidir.

Firewall temel kullanım amacı olarak ağ sistemlerinde internetten gelecek ve bilgisayarınıza zarar verebilecek olan kötü amaçlı kodlarını, virüsleri, zararlı web sitelerini ve benzeri amacı içeri sızmak olan bu içeriklerden korunmayı sağlamaktır.

Güvenlik duvarı kendi içinde farklı özelliklere ayrılır bunlar;

 

FIREWALL ÖRNEKLERİ

 

 

Packet Filtering Firewall. (Paket filtreleme yapan Firewall türü.)

Packet Filterıng güvenlik duvarı sistemi basit hazırlanmış siterler ve küçük tasarlanmış ağlar için en çok kullanılan güvenlik sistemidir. Bu sistemin diğerlerine göre birkaç olumsuz yönü bulunur, bu sebeple diğer ağ güvenlik sistemlerine göre pek fazla tercih edilmez. Çalışma sistemini en basit olarak anlatmak gerekirse bir ağ geçidinde Paket filtreleme yapan yönlendirici bulunur. Bu yönlendirici ile tehdit olarak görünen adresleri bulmak için gelen tüm protokoller süzerek filtreleme yapılır.

 

Dual-homed gateway firewall.  (Çift taraflı Geçit tipindeki Firewall türü.)

“Çift taraflı Geçit tipindeki Firewall” türünü kullanmak, “Paket filtreleme yapan Firewall” türüne alternatif olarak kullanılır ve ona göre daha üstündür. Bu güvenlik duvarı ağı iki bölüme ayırır ve IP adreslerinin direkt olarak haberleşmesine engel olur.

Screened host firewall. (Perdelenmiş kullanıcı tipindeki Firewall türü.)

Perdelemeli firewall “Çift taraflı Geçit tipindeki Firewall” özelliklerine benzer iki ağ geçidi kullanır. Çift taraflı Geçit tipindeki Firewall tipinden farklılık olarak ise ağın bir bölümünü özel kullanıcılar için web hosting ve internet erişimine izin verir ssl sertifikası bu güvenlik duvarı için önemlidir. Kalan bölümlerde ise filtreleme veya engelleme işlerini yapar.

Screened subnet firewall. (Perdelenmiş alt ağ tipindeki Firewall.)

Perdelenmiş alt ağ tipi firewall , “çift taraflı geçit” ile “perdelenmiş host tipi fırewall”un birleşimidir. Bu sistem ile network kullanıcıları hosting sunucularına erişimde ve internete erişiminde iki kez filtreleme yapar büyük çaplı network kullanıcıların kullanımı için en güvenli firewall çeşididir.

 

 

blog , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir