FileZilla ile FTP Hesabına Bağlanma

25Ekim 2015
by admin

FileZilla ücretsiz olarak dağıtılan bir FTP (File Transfer Protocol) programıdır. FileZilla ile internet ağı üzerinde bulunan bir sunucuya uzaktan erişerek dosyalar üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bilindik bir işlem olmasına rağmen daha önce bu konuyu deneyimlememiş kişiler için bir döküman olması için sizlere ekran görüntüleri ile FileZilla ile hosting hesabınıza nasıl bağlantı yapacağınızı bu konuda anlatıcaz.

1. FileZilla programınızı kurduktan sonra açınız, karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü gelecektir:

filezilla kurulumu

2. “Dosya > Site Yöneticisi” yollarını takip edin:

filezilla kurulumu

3. “Site Ekleyin” butonuna tıklayın:

filezilla kurulumu

4. Karşınıza Site Yöneticisi penceresi açılacaktır, burada aşağıdaki grafikte bulunan adımları takip edin:

filezilla kurulumu

 

5. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra aşağıdaki grafikte göreceğiniz gibi dosyalarınızın bulunduğu ana dizine ulaşacaksınız:

filezilla kurulumu

 

Dosyalarınızın bulunduğu dizine geldiğinizde burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sitenizin dosya ve klasörlerini public_html klasörü içine atmanız gerektiğidir. Diğer dizinlere attığınız veriler tarayıcı tarafından görüntülenemez.

Bağlantı Esnasında Yaşayabileceğiniz Olası Hata Mesajları ve Çözümleri

“Bilinmeyen Sertifika“: Sertifikanın program tarafından doğrulanamadığı durumlarda küçük bir pencerede sertifika bilgileri ve güvenlik uyarıları görüntülenir. “Tamam” butonuna tıklayarak işleme devam edebilirsiniz.

“ECONNREFUSED – Bağlantı sunucu tarafından reddedildi“: Bağlantı şifrelemesini “Olabiliyorsa TLS üzerinde açıkta FTP Kullanılsın” veya “Düz FTP Düşük Güvenlik” olarak ve Oturum Açma Tipini “Normal” olarak belirlediğinizden emin olunuz.

“530 Login authentication failed“: FTP kullanıcı adı ve şifrenizi kontrol ediniz.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir