Fidye Yazılım Nedir?

11Kasım 2016
by admin

Teknolojinin son 15 yılda ki gelişimi çok hızlı bir şekilde oldu. Teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesi hayatımızın birçok yerinde artı yönlü oldu, ancak kötü niyetli yazılımlar nedeni ile bazı durumlarda bu artı eksiye döndü ve bize tamir edilemez hasarlar verdi. Özellikle “Fidye Yazılım” denilen bir virüs çeşidi çıktı ve firmaların ellerini kollarını bağlı hale getirdi. Özellikle geliri yüksek firmalar seçilerek bilgisayarlarına bulaştırılan bu fidye yazılım kolay kolay temizlenememekte maalesef.

fortinet-eticaret-siber_guvenlik-fidye-ransomware-2

Nedir bu Fidye Yazılım?

Fidye yazılım, Bilgisayarınızdaki önemli dosyaların şifrelenerek sizlere fidye karşılığı şifrenin verilmesi yöntemidir. Fidye yazılım çeşitli yollardan bilgisayarınıza bulaşmaktadır ve sizin haberiniz olmadan çözülmesi neredeyse imkânsız bir şifre ile dosyalarınızı şifrelemektedir. Daha sonrasında sizin mail adresinize bir mail göndermekteler ve sizden şifre için fidye istemekteler. Bunun dünyada ve Türkiye´de yüzlerce ve binlerce örneği ile karşılaşılmış durumda ve ne yazık ki çoğu firma bu fidyeyi ödemekte.

Fidye yazılımlar bilgisayarıma ya da sunucuma nasıl bulaşmakta?

Öncelikli olarak şunu söylemeliyiz genel olarak bilgisayarınızın ve sunucunuzun güvenliğini almanız ve dikkatli davranmanız gerekmekte. Fidye yazılımlar sunuculara genellikle açıklardan faydalanarak bulaşmaktalar. Sunucularınızın güvenliği için sürekli kontrol altında tutmanız ve sunucularınızda var olan açıkları kapatmanız ve var olabilecek açıkları önlemeniz gerekmektedir. Örneğin sunucunuza bir yazılım kuracaksanız veya bir dosya yükleyecekseniz öncelikle bu dosya ya da yazılımın sunucunuzda herhangi bir güvenlik açığı oluşturup oluşturmayacağına emin olmanız gerekmekte.  Yazılımın üreticisi ya da yazılımcısının güvenilir biri olmasına da dikkat etmeniz gerekmekte. Sunucunuzda mutlaka bir anti virüs yazılımı olması da oldukça önemlidir.

48641

Bilgisayarlara bulaşma aşaması da yine sunuculara benzerdir. Bilgisayarlarınızda bir güvenlik açığı aramaktadırlar. Ek olarak mail üzerinden fidye yazılımlar çok sık yüklenmektedir. En çok kullanılan yöntem ise sahte faturalardır. Mail adresinize sahte bir fatura yollanır faturada ödemeniz gereken meblağ normal faturanızın çok çok üstündedir ve şaşırarak faturanın detaylarını görme linkine tıklarsınız. Tıklamayı yaptığınız andan itibaren bilgisayarınızın kontrolü size bu maili gönderen kişinin eline geçecektir. Sonrasında ise bilgisayarınızda istedikleri dosyaları şifreleyebileceklerdir.

Verilerinizin güvenliği için günlük ve haftalık yedekler almayı unutmayınız. Sunucularınız için ise Kaliteweb web hosting´den yedekleme hizmeti satın alabilirsiniz. Bu sayede verileriniz şifrelense bile yedeklerinizi yükleyerek bu fidye yazılımlarından kurtulabilirsiniz.

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir