E-Ticaret Sitenizi Sıradan Bir Hosting Firmasına Emanet Eder misiniz ?

06Mart 2017
by admin

E-Ticaret

Alışveriş mağazaları artık fiziksel olarak var olmakla yetinmediler. Sanal olarak, internet üzerinden de ticaret yapılmaya başlandı. Her türlü yeme içme, giyim kuşam gibi ya da hizmetlerin satıldığı e-ticaret siteleri kuruldu. Bu sitelerin işleyişine biraz değinelim.

Nasıl Çalışır?

İnternet kullanıcıları kendi giymek istedikleri tarzda ya da yemek istedikleri lezzette yemekleri artık internet üzerinden araştırır ve bulurlar. Buldukları zaman mağazanın ya da restoranın internet sitesi üzerinden sipariş verirler. Bu siparişin bilgileri site yöneticilerine, yani mağaza ya da restoran çalışanlarına ulaşır. Ulaşan bu bilgi sayesinde işlem yapılır. Bir de bakiyelerin site üzerinde kaydedildiğini düşünelim. Örnek olarak bahis siteleri bu şekilde çalışmaktadır. Bakiye, sitenin veri tabanına kaydedilmektedir. Bu şekilde kişi bahsini yapar ve kazanırsa da bakiye yine sitenin veri tabanında kaydolur. Eğer alt bir limit var ise sitede bu alt limite ulaşıldığında parasını çekme talebinde bulunabilir müşteri. Alış veriş siteleri de kısmen bu şekildedir.

Ancak daha tehlikelidir. Çünkü işin içine kredi kartı, banka kartı gibi güvenilmeyecek yerler ile paylaşılmayacak bilgilerin kaydı giriyor. Kimse bu bilgileri güvenli olmayan siteler ile paylaşmaz. İşte bu güveni sağlayan yine sunuculardır. Sunucuya gelen veriler hiçbir sorun ile karşılaşmadan ayrı ayrı kaydedilmektedir. Ama eğer sıradan bir hosting şirketi olduğunu varsayarsak işlerin arap saçına dönmesi işten bile değildir. Her an bu tehlike vardır. Herkesin bilgileri karışabilir, bakiye çekilmesine rağmen sipariş işlenmeyebilir. Bu gibi sorunlar ise müşterileri rahatsız eder ve hatta çok daha büyük sorunlara da yol açabilir.

Nasıl Olmalı?

E-Ticaret siteleri kesinlikle en iyi şirketlerden sunucu alımı yapmalıdır. Aksi takdirde müşteriyi mağdur etme riski çok yüksektir. Sunucuların bakımı, temizliği, işletim sistemlerinin güvenliği, saldırılara karşı koruması çok yüksek düzeyde olmak zorundadır. Bunların sağlanmadığı bir web sayfasında, yani e-ticaret sitesinde hem site sahibine hem de müşterilerin hesaplarına saldırılar olması muhtemeldir. Büyük maddi zararlara yol açılabilmektedir. Ayrıca herhangi bir olumsuzlukta anında destek alınabilecek sunucu şirketleri tercih edilmelidir. 7/24 desteği olmayan şirketler bu konularda yardımcı olamaz ve müşteri mağduriyetinin önüne geçemezler. Eğer müşteriler kayba uğrarlarsa siteyi de mahkemeye verme hakları vardır. Tüm bu sorunların oluşmaması için kesinlikle en iyi sunucu şirketi tercih edilmelidir. İnternet hızlarında yavaşlama olmayan, biraz önce söylediğimiz gibi 7/24 desteği olan, sunucu bakımları ve güvenliği en üst düzeyde olan şirketler, e-ticaret siteleri için en uygun olanlardır.

 

blog , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir