Drupal ile WordPressin Karşılaştırılması

14Eylül 2018
by Beraat DÜLGAR

Anroid mi IOS mu, Linux  mu Windows mu, Ronaldo mu Messi mi, Federer mi Nadal mı? Gördüğünüz üzere dünya üzerinde birçok konuda karşılaştırmalar ve fikir ayrılıkları mevcut. CMS (İçerik Yönetim Sistemi) konusunda da bu tartışmayı WordPress ve Drupal alıyor. Peki Hangisi Daha İyi?

Drupal ve WordPress’in Temel Amacı Nedir?

Kısaca cevap verecek olursak çok fazla kodlama bilgisine sahip olmadan (başlangıç seviyesi için) muhteşem ve yönetilebilir siteler oluşturmanıza yarayan içerik yönetim sistemleridir. Açık kaynak kodlu bu sistemler sürekli gelişir ve Php Tabanlıdır. Şimdi bu iki sistemi karşılaştıralım.

Popülerlik

Popülarite konusunda açık ara WordPress ağır basıyor. Dünya üzerinde her 5 sitenin 1’i WordPress. Drupal bu konuda çok zayıf.

Güvenlik

Popülarite konusunda nasıl WordPress açık ara öndeyse güvenlik konusunda da Drupal çok ama çok önde. Öyleki Beyaz Saray bile sitesini Drupal Altyapısı Kullanarak Hazırlıyor.

SEO

İki sistem bu konuda birbirine yakın ama Drupal bir adım önde diyebiliriz. Ancak iyi bir SEO’cu Drupal ile mükemmel bir işe imza atabilir. Kötü bir SEO’cu Drupal ile hazırlanmış bir web siteyi mahvedebilir. Ancak WordPress bu konuda daha avantajlıdır. Yani SEO konusunda çok iddialı değilseniz WordPress sizi üzmez.

Kullanım Kolaylığı

Kesinlikle WordPress çok ağır basıyor. WordPress’i Admin Panelini anlaması çok kolay, Drupal ise biraz uzmanlık gerektiyor.

Hangi Siteler Drupal Altyapısına Sahip?

Sorularla İslamiyet

Şiirciler

Nükleer Teknoloji

Yeditepe, TED, Sabancı ve Koç Üniversiteleri

TÜBİTAK

Mor ve Ötesi

Gece Yolcuları

Ubuntu

Beyaz Saray

Hangi Siteler WordPress Altyapısına Sahip?

Adobe Blog

Playstation Blog

Gittigidiyor Blog

Kaliteweb Blog

Webrazzi

Technopat

Dizibox

Dizilab

Kalp Ülkesi

Peki Sonuç? 

Drupal’ı piyasaya süren Dries Buytaert Bir blog sitesi yapmak istiyorsanız WordPress, WordPress yapmak istiyorsanız Drupal kullanın, diyor. Bu söz taraflı gibi gözükse de haklılık payı var. Sonuç olarak güvenlikli bir site yapmak istiyorsanız, zamanınız varsa, ekibiniz uzman yazılımcılardan oluşuyorsa Drupal kullanabiliriz. Ama her iyi sistem kullanışlı olacak değil. IOS daha iyi olduğu kabul edilse bile özellikle de ülkemizde Android daha çok kullanılıyor. En iyi sistem kullanabildiğiniz sistemdir. WordPress tercih edilmesinin 1. nedeni de bu. Şu anda bu makaleyi okuduğunuz site de WordPress sitesidir. Dolayısıyla bizim tercihimiz WordPress. Peki sizin tercihiniz ne?

Video

blog , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir