Domainadınız Nokta Ne?

10Nisan 2017
by admin

Web sitesi açmak isteyenlerin atacağı ilk adımlardan biri de domain oluşturmadır. Peki siteniz için oldukça önemli olan alan adını nasıl ve neye göre oluşturacaksınız ? Öncelikle domain adını oluşturmak için domain sorgulama işlemi yaparak karar verdiğiniz domaini sorgulatmanız gerekiyor. Domaini sorgulattıktan sonra eğer onay çıkarsa domainizi oluşturabilirsiniz. Domain oluştururken açtığınız web sitenin içeriği ile ilgili domainler oluşturmaya dikkat edin. Örneğin oyuncak için web sitesi açmak isterseniz bu alanlar ile bağdaşan isimler seçin. Şimdi sizler için domain ile ilgili önemli noktalara değineceğiz.

domain sorgulama

Alan Adı Uzantı Seçimi

Alan adınız oldukça önemli. Web sitelerinin akılda kalır ve kolay bulunan bir ismi olması her zaman bir artıdır. Yaptığınız işin ne olduğunun bir önemi yok. Eğer alan adınız yaptığınız iş ile bağdaşmıyor ise 1-0 geride başlarsınız. Bu yüzden domain seçimi web sitelerinin en önemli unsurudur. Üstelik bulacağınız iyi bir alan adı ile arama motorlarında üst sıralarda yer alabilir ve daha fazla ziyaretçi sağlayabilirsiniz.

TR Uzantı Tercihi

Tr uzantısı sitenin Türkiye’de bir web hizmeti sağlayan site olduğunu belirtir. Biz bir siteye bakarken .tr adresini görmezsek o sitenin Türkiye’ye ait olup olmadığından emin olamayabiliriz. Fakat tr uzantılı tüm web sitelerinin Türkiye’ye ait oluğunu ve Türkiye’de hizmet sağlayan bir web sitesi olduğunu anlayabiliriz. Domain Türkçe olsa da birçok web sitenin farklı ülkelerden hizmet vermesi de bu ikilemi doğrular nitelikte. Bu yüzden domain alırken tr uzantılı domainler tercih etmek daha doğru olacaktır.

İşiniz ile Alakalı Farklı Uzantı Tercihleri

Bulduğunuz domain kesinlikle yapacağınız işle bağdaşmalıdır. Aksi halde arama motorları sizi pek hoş karşılamaz. Yapacağınız işe yapılan aramalarda iyi bir isim bulmuşsanız oldukça avantajlısınızdır. İşiniz ile alakalı farklı uzantılar kullanabilirsiniz. .com ve .net gibi uzantı tercihleri yapabilirsiniz. Ticaret yada satış gibi siteler kuracak iseniz bu alanınızla ilgili bulunan uzantılar tercih edin.

İyi Bir Hosting Sağlayıcı Tercihi

Domain ile birlikte hiç kuşku yok ki en önemli unsurlardan biri de web hosting hizmetidir. İyi bir hosting firmasından alacağınız hizmet ile domain yani alan adınız da markalaşmış olacaktır. Domain aldıktan sonraki aşama da karşınıza çıkacak işlemlerden biri olan hosting hizmeti kesinlikle almanız gereken bir hizmettir. Sitenizin kalitesini arttıran ve erişilebilir konumda olmasına olanak sağlayan hosting hizmeti domainden sonra karşınıza çıkacağı için bu konuda hosting firmalarını araştırmaya başlayabileceğinizi belirtmem gerekir. Sizler için  domain ile ilgili birçok unsura değindik. Domain alırken ne gibi unsurlara dikkat edeceğiniz ve domain için neleri tercih etmeniz gerektiği hakkında sizler için hazırladığımız bu yazı umarız faydalı olmuştur.

blog , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir