Domain Transferi Nasıl Yapılır?

28Ocak 2017
by admin

Domain Transferi Nasıl Yapılır işte Ayrıntıları

Bir firmadan aldığınız alan adınızı başka fiyat farkı kalite gibi nedenlerla taşıma ihtiyacı duyabilirsiniz bu gibi durumlarda alan adı transferi denir.
Domain transferi işlemleri firmadan firmaya farklılık gösterebilir kullandığınız web hosting panellerindeki değişik tasarım ve planlamalar gibi nedenlerden ötürü farklılıklar olmaktadır.
Bu yazımızda domain transferi yaparken yapmamız gereken işlemleri adım adım işleyeceğiz.Domain transferi yapmak isteyen kullanıcıların yapması gereken adımlar şu şekildedir;

1-) İlk olarak alan adınızı satın aldığınız firmanın kullanıcı paneline giriyoruz. Burada bir sonraki adımlarda bizie sorun çıkartmasın diye kişisel bilgilerimizin tamamını güncelliyoruz(adres, telefon numarası, mail adresi gibi).

2-)Bir sonraki adımda transferini gerçekleştirmek istediğimiz alan adının yönetim paneline geliyoruz burada yapmamız gereken domain kilidini kaldırmak.

3-) Domain kilidini kaldırdıktan sonra karşınıza transfer kodu yazan bir yer gelecektir. Bu alan firmalara göre değişiklik gösterebilir ama genel olarak transfer kodu şeklinde yazmaktadır. Bu işlemde bizden iletişim bilgilerimizin güncellenmesini veya var olan bilgilerimizin kullanımı hakkında bir seçenek sunulacaktır. Var olan güncel bilgilerinizi seçtikten sonra transfer kodu isteme işlemimizi onaylatma aşamasına geliyoruz.

4-) Transfer işleminin doğruluğu onaylama gerekmektedir bunun için e-posta adresinize veya telefon numaranıza bir aktivasyon kodu gönderme seçeneği çıkıyor. İstediğiniz seçeneği tıkladıktan sonra transfer kodunuz mail adresinize veya telefonumuza gelecektir. Bu durum firmalara göre farklılık göstermektedir. Kodun nereye gönderileceği seçilebilir veya ekranda nereye gönderildiği yazar.

5-) Ulaştığınız domain transfer kodumuzu transfer edeceğiniz firmanın sitesine girerek giriş/kayıt yapıyorsunuz ve bir tane hesap oluşturuyorsunuz. Bu hesabın içinde bulunan alışveriş bölümünde domain genel olarak transfer et şeklinde yazann bölümden devam ediyoruz. Burada transfer edilecek domainin ismi ve transfer kodu istenecektir. Bilgilerimizi doğru şekilde girip son olarak ödememizi tamamlıyoruz.

6-) Yukarıdaki işlemler tamamlandıktan sonra mail adresimize işlemin onaylanması için mail gelecektir. Mailin içinde olan onaylama linkine tıkladıktan sonra domain transfer işlemi başlamış olacaktır. Bundan sonra bizim yapabileceğimiz başka işlem yoktur yapılan işlemde bir aksilik olmadığı müddetçe 7-10 arası bir sürede domain transferi gerçekleşmiş olacaktır.

Domain transferi yaparken genel olarak bu işlemler uygulanır yukarıda da belirttiğim gibi firmalar arasında farklılıklar olabilir.
Son olarak; Domain transferi işleminizi iptal etmek isterseniz kayıtlı olduğu hosting paneli üzerinden transferi iptal edebilirsiniz.

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir