Domain Tescil

30Aralık 2016
by admin


Domain tescil işlemi aldığınız bir domainin adınıza bir yıl ve katları olarak tescil edilmesi işlemidir. Domainleri satın aldığınızda hosting firmanız sizden kişisel bilgilerinizi tam olarak girmenizi ister. Girilen bu kişisel bilgiler sizin aslında tescil bilginizdir yani domain satın aldığınızda domainin tescil edildiği kişiyi gösteren bilgilerdir.

Whois bilgileri dediğimiz bu bilgiler ile domainin kime ait olduğu çok net bir şekilde görülebilir. Çok nadirde olsa alan adı yazmanları domainde şüpheli hareket tespit eder yada tespit ettiğini iddia eder ve hosting firmasından bu xxx alan adının sahibi tescil bilgilerini kanıtlasın isteğinde bulunur. Bunun yolu ise domain sahibine ait bilgilerin yer aldığı resmi bir kimlik kartı olacaktır. Böylece bu resmi belge alan adı yazmanına gönderilir ve ortaki şüphe kalkarak domaini kullanmaya devam etmenize izin verilir.

Domain whois bilgilerini doğru girmek son derece önemlidir gördüğünüz gibi. Yanlış girilen bilgiler domaini tamamen kaybetmenize bile yol açabilir. Domain transfer işlemlerinde whois değişiklik hatası çok sık yapılmaktadır. Domain transfer işlemi tamamlandıktan sonra müşteri tescil bilgilerini yani whois bilgilerini değiştirmeyi unutur ve domain eski sahibinde gözükür. Satın aldığınız domainlerin mutlaka tescil bilgilerini kontrol ediniz ve kendi üzerinize olduğundan emin olunuz.

Domain tescil ederken size ödeme seçenekleri sunulur bu seçenekler 1 yıldan 10 yıla kadar olmaktadır. Aslında bu belirtilen yılların hepsi tescil süresidir. Örneğin 2 yıllık bir domain tescil ettiniz ve 2 yıl sonra tekrar tescil etmeyi unuttunuz yani yenilemeyi unuttunuz domaini. Bu durumda alan adı yazmanları 60 gün süre tanımaktadır. Bu 60 günlük sürenin ardından domaininiz silinme aşamasına almakta ve 1 hafta içinde domain ile ilişkinizi keserek yeniden tescil edilebilir duruma getirmektedir.

Domainler yalnızca bir sefer tescil edilebilmektedirler. 1 Kere bir domaini aldıysanız tescil süresi bitene kadar kullanma hakkı size aittir ve domain ile istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Ancak tescil süresi bittiğinde domaini tekrar yenilemezseniz domaininiz yeniden tescile açılacaktır ve bir başkası satın alabilecektir.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir