Domain Terimleri

24Ocak 2017
by admin

Hemen hemen her sektörde olduğu gibi İnternet dünyasında da sıkça karşımıza çıkan özel terimler vardır.Eğer İnternet ile sürekli ilgileniyor, web hosting de sayfası sahibi veya editörü iseniz bu terimleri anlamanız işinizin gerekleri bakımından önemlidir.

Domain ile ilgili bilinmesi gereken terimler şunlardır;
Domain Name (Alan Adı): Domain name Sitenizin internetteki adresi ve adıdır; Bu adres olmadan ziyaretçileriniz  web adresinize erişim sağlayazalar eğer domain olmasaydı sirelere IP adresleri ile ulaşmak zorunda kalırdık.
Whois: Domainin kayıt ve bitiş tarihi gibi bilgiler başta olmak üzere sahibinin iletişim bilgilerini içeren, domainlerin kimlikleridir.
Whois Privacy Protect: Domaine ait iletişim bilgilerinin başkaları tarafından görülmesi istenmediği durumlarda kullanılır. Domainin kayıtlı bulunduğu firmada bu özellik mevcut ise aktif edilir ve böylelikle domaine whois sorgusu yapıldığında domain sahibinin gerçek iletişim bilgileri görünmez.
Domain Status: Domain durum kodlarını belirtmek için kullanılan bu ifade domainin o an hangi durumda olduğunu gösterir (aktif, beklemede, kilitli, süresi dolmuş gibi).
Active Status: Eğer bir domainin durumu “Active Status” ise bu domain başka biri tarafından kullanılıyor demektir. Tabii merak edip sitesine gittiğinizde sitede hiçbir şeyin olmadığını görebilirsiniz. Bu sizi şaşırtmasın zira domainlerin kayıt durumlarıyla sitenin boş olup olmaması farklı şeylerdir. Domaini alan kişi belli bir süre bu domaini kiralamış olur ve isterse sitesini açar, isterse açmaz.
Available Status: Eğer hostingde bir domainin durumu “Available Status” ise bu domain boşta yani kimse tarafından alınmamıştır. Bu domaini herhangi bir domain kayıt hizmeti veren firma tarafından tescil edebilirsiniz.
On Hold(Registrar Hold) Status: Domainlerin kullanım süresi bittikten sonra hemen silinmez. Domaini kayıt ettiren kişiye yaklaşık 1.5 ay süre tanılır. Bu süre zarfında sadece kayıt eden kullanıcı yenileme yapabilir. Aynı zamanda transfer işlemi yapılamaz.
Redemption Period: Eğer “On Hold Status” zamanında da kayıt ettiren kişi alan adını yenilemezse bu kez son şans olarak “Redemption Period” süresi verilir. Fakat bu sürede domaininizi yenilemeniz oldukça masraflıdır.
Pending Delete: Bu süre zarfında artık domain ne kayıt ettiren tarafından ne de farklı biri tarafından yenilenemez. Yaklaşık 5 gün sürer. Bu süre sonunda domain “Available Status” durumuna geçer. Yani domainlerin boşa düşmesi durumudur.

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir