Domain Sorgulama Yapmadan 10 Kez Düşünün

10Mart 2017
by admin

Değerli okuyucularımız;

Alan adı satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce bir çok farklı alternatifi değerlendirir, farklı alan adları ve uzantıları araştırır, domain sorgulama işlemi gerçekleştiririz. Alan adı tercihimizde net bir karara varmadan önce bir çok farklı web hosting firması sitesinden sorgulamalar gerçekleştiririz.

Bu sorgulamalar yaptıktan sonra ve alan adı sorgulama işlemi sonrasında muhtemelen kararımızı verir ve bir domain firmasından yana tercihimizi kullanır ve alan adı kayıt işlemini gerçekleştiririz.

domain sorgulama

domain sorgulama

Bu işlemin çok riskli olduğunu söylesek.. Sebebine gelirsek;

Domain sorgulama işlemini bir domain kayıt sayfası üzerinden gerçekleştirdiğimizde, sorguladığımız alan adlarının tamamı, ilgili firmanın hosting otomasyon sisteminde kaydedilir. Hosting firmaları, bu otomasyon sistemi üzerinden sorgulanan tüm domain seçeneklerini inceleyebilir ve bu doğrultuda dilerlerse web sitesi üzerinen sorgulanan bir alan adını sizden önce kaydedebilirler.

Nitekim bu tür durumlarla sıkça karşılaşılabilmektedir. com, net, org gibi alan adı uzantıları Amerika Birleşik devletlerine tahsis edilmiş durumdadır. Yani dünyadaki kullanıcılar her ne kadar bu uzantıları tercih etseler de aslında bu uzantılar USA menşeli ve ilgili firmaya tahsis edilmiştir. Aynı şekilde .com.tr Türkiye’ye .co.uk İngiltereye, .de ise Almanya’ya tahsis edilmiş domain uzantısı seçenekleridir.

Bu açıklamayı yapmamızdaki sebebp, .com, .net, .org gibi alan adı uzantılarının kayıt politikaları da USA tarafından belirlenmiştir. Bu domain adları kayıt politikası gereğince de ilk gelen alır kuralı uygulanır. Yani her ne kadar sizin bir şirketiniz veya firmanız da olsa ve bu firma alan adını .com uzantısı ile başka bir şahıs kaydetmiş olsa da sizin bu hususta yapabilecek hiç bir şeyiniz bulunmamaktadır.

Bu sebepten henüz siparişini vermediğiniz ve ödemesini kaydedilmesi için yapmadığınız bir alan adını araştırırken tavsiyemiz güvenilir bir hosting firması üzerinden gerçekleştirmeniz, bu tür durumlar ile karşılaşmamanızı sağlayacak ve ciddi sorunların önüne geçecektir.

domain

domain

Domain kayıt işlemini gerçekleştirmeden önce;

1- google.com.tr veya alternatifi bir arama motorunda aramanızı gerçekleştirin.

2- Çıkan sonuçlar içerisinde sırası ile tercih ettiğiniz domain veya hosting firmaları web sitelerini ziyaret edin.

3- Önce iletişim sayfalarına geçip, iletişim bilgilerini teyid edip bir ön inceleme gerçekleştirin.

4- Sonrasında ilgili domain firmasının ismini yine arama motorlarında aratarak blog, forum veya farklı web sitelerinde bu şirket / firma hakkında daha önce yapılmış yorumları inceleyin. Mutlaka bu yorumlarda nerede ise tam kanaat elde etmenize yarayan bilgiler bulunacaktır.

Fakat bu aramalarınızda bizce ilgilenmeniz gereken, daha önce firmanın başka bir müşterisini alan adı konusunda mağdur edip etmediğini incelemek ve hatta alan adına el koyup koymadığı konusunda bilgi sahibi olmak.

Zira çok fazla sayıda müşterisi olan bir firmanın her hususta müşterilerini memnun etmesi kesinlikle beklenemez. Web hosting satın alırken de bir takım farklı araştırmalar yapmanız gerekecektir. Fakat alan adı tercihinde yukarıdaki kriterleri dikkate almanız bizce yeterli olacaktır.

Eğer bu araştırmalarınız neticesinde kalben mütmain olur iseniz bu durumda seçeceğiniz ve belirleyeceğiniz web sitelerine giriş yapıp domain sorgula butonundan alan adı sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve tercihinizi yaparak satın alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

blog , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir