Domain Sorgulama İşlemi

25Ekim 2016
by admin

Domain sorgulama nasıl yapılır ne işe yarar ?

Domain sorgulama ile bir domainin tüm detaylarını görebilirsiniz. Sorgulama sayesinde domainin ilk alınma tarihi, en son üzerinde ne zaman değişiklik yapıldığını gösteren tarih, süresinin bitiş tarihi, ns adreslerini, kayıt edilen firmanın adresini, ana tescil firmasını ve transfer statüsünü görebiliriz.

Domain satın alınırken kesinlikle adres, telefon, isim soy isim gibi bilgilileri girmekteyiz. Bu bilgileri kullanarak domaini adımıza kayıt ediyoruz. Eğer domainin gizlilik korucuyu yani bu girilen kişisel bilgileri gizleme gibi özelliği yok ise sorgulama ekranında bu bilgilerin hepsi görünecektir. Genelde sorgulama işlemini site sahiplerine ulaşmak için kullanırlar. Bu bilgiler her domain satın alımında standart olarak açık şekilde gelir. Sonrada satın alınan yere bağlı ücretli veya ücretsiz şekilde gizlilik koruması alınarak whois sorgusunda iletişim bilgilerinin çıkması engellenir.

Domain sorgulama sayesinde domainin dolu veya boş olduğunu görebiliyorsunuz. Bu sayede satın almadan önce domainin doluluk oranını öğreniyor ve ona göre satın alma işlemini yapıyoruz.

Sizlerde satın alacağınız domainin dolu mu boş mu, doluysa kimin adına veya diğer detayları https://www.kaliteweb.com Kaliteweb web hosting firmamızın ana sayfasında bulunan “ Alan Adı Sorgula “ bölümünden istediğiniz alan adını hızlı bir şekilde sorgulayabilir, satın alma işlemini saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir