Domain Nedir ?

23Şubat 2017
by admin

Domain kelimesinin Türkçe anlamı ‘Alan Adı’dır. Domain, internet erişimine bilgi veya hizmet sunan bir web sitenin ismidir. Domain, internette var olabilmek için taşımamız gereken kimlik olarak da tanımlanabilir. Dolayısıyla alan adı sahip olduğumuz web sitemizin adresidir. Adres bulunmadan site ziyaretçileri siteye erişemezler.


www.kaliteweb.com bir alan adı(domain)dır. Şirketler genellikle sahip oldukları şirketlerinin ismiyle aynı isimde domain alırlar ve domainler kayıtlı isimlerdir. Bir alan adının en sonunda TR, AU gibi ülke kodları veya domain çeşidine bağlı olarak edu, net, gov, org gibi uzantılar bulunmaktadır. Alan adının kolay hatırlanabilir ve uygun olması, ulaşılabilirlik bakımından önem taşımaktadır. Domain isminin hizmet verilen sektör, satışı yapılan ürün gibi unsurları içeren bir isimden oluşması, sitenizin domain sorgulama sonucunun kolay bulunmasına büyük katkısı olacaktır.
Domainler, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan IP adresi denilen numara sisteminin basitleştirilmiş ve hafızada kalıcı kelimelerle belirtilmiş halidir. Örnek olarak kaliteweb.com alan adı adres çubuğuna yazıldığında, bu domain internet tarafından öncelikle ip adresine dönüştürülür, sonra bağlanan kişiyi bu IP adresine sahip olan bilgisayara yönlendirmektedir.

Dolayısıyla web sitenizi ziyaret eden kişiler IP adresinizi bilemediğinden, sitenize ulaşmaları için kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlemeniz gerekir. Alan adı almak için bir domain registera gidebilir ya da web hosting firmanızın sizin için bir domain belirlemesini talep edebilirsiniz.


DOMAİN UZANTILARI NELERDİR?

Domain uzantıları web sitelerinin yapılma amaçlarına bağlı olarak kullanılırlar. Bu uzantıların anlamı şu şekildedir:
com: Ticari kuruluşlarda kullanılır.
org: Dernekler ve organizasyonlarda kullanılır.
gov: Devlet kuruluşlarında kullanılır.
edu: Eğitim kuruluşlarında kullanılır.
net: Çalışma alanı internet olan kuruluşlarda kullanılır.
mil: Askeri kuruluşlarda kullanılır.
ac: Akademik kuruluşlarda kullanılır.(Bazı ülkelerde karşılığı edu)

DNS NEDİR?
Domain Name System Türkçe anlamı domain isimlendirme sistemi olan DNS, IP adresleri ile alan adı arasında bağlantıyı sağlamak için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu şekilde IP adresleri ile kolay anlaşılabilir domain isimleri arasında ilişki kurulmuş olur. DNS yoluyla IP adresinin ait olduğu bilgisayar ve sitenin yeri belirlenebilmektedir.


IP ADRESİ NEDİR?
İnternet üzerinde var olabilmek için Internet Protocol yani IP numarası gereklidir. İnternet üzerindeki her bilgisayarın tanımlı olabilmesi için bir IP adresi bulunması zorunludur. Çünkü bütün bilgisayarlar birbirlerine bu IP adresleri ile bağlanırlar. Domain yani alan adı ise bu IP adresinin daha iyi anlaşılabilen bir görüntüsüdür ve bu nedenle web hosting firmanız için önemlidir.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir