Domain Nedir Nasıl Satın Alınır ?

19Ekim 2016
by admin

Domain yani alan adı nedir nasıl alınır? Domain bizim internet ortamımızdaki adımız, kimliğimizdir. Web sitemize giriş için kullanacağımız internet tarayıcısının adres çubuğuna yazacağımız isimdir. Bir domain sahibi olmaz ise internet kullanıcıları sitemizi ziyaret edemezler. Alan adı yüzlerce firmadan tescil edilebilir. Basitçe aslında alan adları ip adreslerinin yazılı hali diyebiliriz.

Şöyle örnek verebiliriz. Bir web sitesi açmak istiyoruz ve adının kaliteweb.com olmasını istiyoruz. Bunun için 2 şeye ihtiyacımız var. Bir domain, iki bir hosting paketi. Hosting paketleri fiziksel bir sunucu üzerinde barınır ve bu sunucular internete açılması için bir ip adresi kullanır. Hosting paketi aldığımızda bize bağlanmak ve kullanmak için bir ip adresi verilir. Alan adı olmadan ziyaretçilerimizin sitemize girmesi için normalde ip adresini verip, kullanıcıları o ip adresini internet adres çubuğuna yazıp siteye girmeleri gerek. Fakat bu duruma çözüm olarak alan adı geliştirildi. Çoğu insan ip adresini aklında tutamaz. DNS’ ler yardımı ile bu bir alan adı alıyor ve alan adımızı bu ip adresine yönlendiriyoruz. Bu sayede sitemiz artık internete açık ve kullanıcıların ziyaret edebileceği bir alana dönüşüyor.

Kaliteweb web hosting firması üzerinden bir domain satın alıyoruz örnekte verildiği gibi alan adımızı kaliteweb.com olarak aldık. Şimdi bu alan adının hosting paketine bağlanması ve internete açılması için NS adresleri ile sitemizi hosting paketinin kurulu olduğu sunucuya bağlıyoruz. NS adresleri ülkemizde 24 ile 48 saat arasında aktif olup sunucuya bağlanmakta. Alan adımız DNS ip yönlendirmeler ile sitemize bağlandıktan sonra artık kullanıcılarımız kaliteweb.com yazarak sitemize erişebilecek.

Eskiden beri Türkçe karakter desteklenmediği için alan adı alırken ç,ş,ü,ı gibi harfler kullanmazdık. Artık günümüzde tescil firmaları Türkçe karakterli domainler satmakta. Örneğin daha önceden sahinsogutma.com alınırken artık Türkçe karakter kullanılarak şahinsoğutma.com alan adı da alınabiliyor. Gerçi çoğu kişi halen Türkçe karakter kullanmak istemiyor.

Alan adları uzantıları .com,.net gibi yüzlerce uzantı mevcut. Her uzantı bir şeyi temsil etmekte fakat çoğu kişi bunu bilmez genelde .com alınır. Bunlar şu şekildedir ;

.com : Ticari kuruşlar için oluşturulmuş bir uzantıdır.
.net : Çalışma alanı internet olan kuruluşları temsil eder.
.org : Dernekler vb. yerleri temsilen oluşturulan uzantıdır.

Daha yüzlerce uzantı ve bunları temsil ettiği şeyler vardır. Bunların detaylı listesini araştırarak çok kolay şekilde bulabilirsiniz.

Eğer sizde bir alan adı sahibi olmak istiyorsanız hemen Kaliteweb web hosting yetkilileri ile iletişime geçebilir ve bir internet sitesi sahibi olabilirsiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir