Domain nedir ? Alan Adı Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir ?

02Eylül 2016
by admin

domain name

 

Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımda domain nedir ? Domain alırken nelere dikkat edilmesi gerekir ? gibi konulara değineceğiz.

Global dünya içerisinde büyük pazarlarda yer edinmek , rekabet ortamı oluşturmak , bulunduğumuz çevreden daha fazlasına hitap edebilmek gibi bir çok sebepten ötürü bir web sitesine ihtiyaç duyarız. Web sitesine ihtiyaç duyarız ama bunun ismi ne olacak, rastgele bir isim alınsa nasıl olur , veya yapılan iş ile alakasız bir isim ne kadar etkili olur gibi konuları daha detaylı inceleyelim.

Domain (Alan Adı)  Nedir ? İnternette yer almak için sahip olmamız gereken kimlikdir. Yani alan adları web sitemizin adı ve adresidir.DNS (Domain Name Server – Alan Adı Sunucusu) üzerinde barındırılan ve başka eşi benzeri olmayan bir adrestir. Tc numarası  gibi bu isimden sadece 1 tane vardır.

Alan adlarını(domain) ömür boyu satın alamazsınız. Bu durum avantaj hem de dezavantaj olarak nitelendirebiliriz. Alan adını alan bir kişi olsaydı ve ömür boyu onda kalsaydı bu ciddi sıkıntılı bir durum olurdu .Sadece kiralayabilirsiniz, bu kiralama işlemi ingilizce “register” ve Türkçe “Alan Adı Kaydı” yada kayıt ettirmek gibi terimlerle ifade edilmektedir. Kiralama döngüsünü 3 yada 10 yıllık şeklinde de yapabilirsiniz. Hatta en az 2 yıl ve üzeri sürelerle kiralarsanız Google arama sonuçlarında biraz daha üst sıralarda çıkma ihtimaliniz söz konusu olabilir, çünkü Google uzun döngülerle (3-10 Yıl) kiralanan alan adı sahiplerini  ciddi yatırım olarak görür ve üst seviyelere çıkarır.

Domain (Alan Adları) Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşin en önemli noktasına gelmiş olduk .Çünkü millet olarak gizemli isimlere merak eder ve bunları kullanırız ama bu web sitelerinde daha farklı bir durumdur. Alan adları SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından oldukça önemlidir.Google indexleme de bot gezimşnde bu durumu önemser. Çünkü bir arama motoru sizin web sitenizi tararken, domain ile site içeriği arasında bağ kurar.

Domain alırken şunlara dikkat edilmelidir;

Alan adınız kısa ve akılda kalıcı olmalıdır.

Alan adınızı arasına noktalama tire işareti koymayınız.(abc.d-f.com gibi )

Alan adınız içeriğinizle ne kadar uyumlu ise o kadar etkili olur. (Örneğin yemek tarifi sitesi için domain alacaksanız, bu domain içinde yemek ve tarif kelimesi geçmeli)

Arama motorlarında sıkça aranan bir kelime sizin web sitenizin index lenmesi açısından faydalı bir durumdur.

Dünyada en çok kullanılan uzantı .com dur, sonra .net ve daha sonra .org . Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, hangi amaca hizmet edeceğidir. Örneğin kar amacı gütmeyen bir oluşum için alacaksanız elbetteki .org uzantılı olması gerekir.

Kısaltmalara dikkat edilmelidir. Akılda kalıcı olması için bir kelimeyi kısaltarak karmaşık bir şekil alması bizim aleyhimize olacaktır. Eğer insanlar tarafından bilinen bir kısaltmanız var ise uzun bir domain almak yerine böylesi kısa bir domaini tercih edebilirsiniz. Hem akılda kalıcı olur hem de SEO dostudur.

Eğer hedefiniz büyükse global çapta bir domain tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır.

Not : Domain ismi almaktan ve bu ismi en iyi şekilde seçmekten daha önemlisi ise bu ismi hangi firmadan aldığınızdır.Çünkü gerek domain gerek hostingde firmanın güvenilirliği, daha önce firmadan hizmet  almış müşterilerin referansları , müşteri memnuniyeti, kaliteli teknik destek ekibi,  ticket sistemi ile yada online chat metodu ,müşteri temsilcileri Kaliteden ödün vermeden uygun fiyatlarla hizmet veriyorlar mı ?
Herhangi bir sorun çıkacak olursa bunu kısa sürede telafi edebilecek mi ,en önemlisi sistematik ve düzenli aldıkları BACKUP sistemleri var mı ?

Yapılan piyasa araştırmasına göre tavsiyede bulunacağım şirket olarak 15 yıllık tecrübesi, binlerce müşteri memnuniyeti, güçlü teknik kadro,güvenilirlik ve her bütçeye uygunluk gibi bir çok açıdan kaliteweb web hosting dikkat çekmektedir.

Turan URTANUR

 

blog , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir