Domain Nasıl Alınır

24Kasım 2016
by admin

Öncelikle domain nedirden başlayalım; Domain yani alan adı web sitelerine verilen isimlerdir. Örneğin; Kaliteweb.com bir domaindir. Tabi illa .com olmasına gerek yoktur. .net .org .co .com.tr vs. bir çok alan adı uzantısı bulunamktadır. Örneğin; Kaliteweb.net, Kaliteweb.org, kaliteweb.com.tr gibi bir çok örnek verilebilir buna.

Domain Nasıl Alınır? Domain hosting firmaları yada alan adı sağlayıcılarından alınmaktadır. Hosting firmalarından almak bize göre her zaman daha mantıklıdır. Bunu yaşadığımız bizlerce müşteri problemi ile dile getirebiliriz ama en başlıca olanı iki hosting ve alan adı farklı firmada olduğundan dolayı fatura tarihleri karıştırılabilir veya biri ödenip biri ödenmeye biliyor. Genelde kullanıcılar hosting faturalarını öderken domain faturalarını ödemeyi unutabiliyor. Domain faturası ödenmediğinden dolayı domainleri askıya alınıyor ve web siteleri açılmıyor. Bu tarz problemlerde ilk başvurdukları yer ise hosting firmaları oluyor. Domain farklı firmada olduğundan dolayı domaininiz süresi dolmuş diğer firmada domain faturanızı ödemeniz gerekmekte dendiğinde ise bazen müşteriler bahane bulduğumuzu düşünebiliyor.

ecommerce-e1415889957541yukarıda bahsettiğimiz örnekte olduğu gibi daha yüzlerce ve binlerce örnek verilebilir. Bir örnek daha vermek gerekirse hosting Name server adreslerini domaine girmeyi bilmeyen müşteriler olabiliyor. Bu konuda destek ekibimize başvuruyorlar ancak domain farklı bir firmada olduğundan dolayı domaine erişemiyoruz ve maalesef müşteri kendisi bu değişikliği yapmak zorunda kalıyor. Ancak domain ve hosting firmamızda barınıyor olsa tam erişim yetkisine sahip oluyoruz ve müşterinin isteklerini kolayca yerine getirebiliyoruz.

Evet, kaliteweb web hosting üzerinden domain nasıl satın alınır? aşağıda ki adımları takip ederek satın alma işleminiz gerçekleştirebilirsiniz.

  • Kaliteweb.com a giriş yapınız.
  • Domain Sorgulama bölümünden almak istediğiniz domaini yazınız ve sorgula butonuna basınız.
  • Karşınıza gelen ekranda size domainin daha önce alınıp alınmadığını yazacaktır. Domain daha önce bir başkası tarafından alınmışsa maalesef o domaini satın alamazsınız. Bu yüzden farklı bir domain sorgulamanız gerekecektir. Almak istediğiniz domain boş ise sipariş ver butonuna basıyoruz.
  • Karşınıza gelen ekranda Domain için DNS yönetimi isteyip istemediğinizi soran bir ekran gelecektir ve devamında Name server adresleri atamanızı isteyen bir ekran olacaktır. Bu ayarlarımızıda yaptıktan sonra sepeti güncelle butonuna basıyoruz.
  • Son olarak karşımıza gelen ekranda ödeme butonuna basıyoruz ve ödememizi gerçekleştiriyoruz.
blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir