Domain Kaydet

23Aralık 2016
by admin

Merhabalar,

Bugün sizlere Domain sektöründe yıllar önce başlayan ve hala günümüzde devam eden bir karlı bir alışkanlıktan bahsedeceğiz. Domain sektörü yeni yeni doğmaya başladığı yıllar olan 2000 li yıllarda pek çok kişi tarafından şu mantık güdülüyordu; Alayım belki kullanırım! o yıllarda bu mantıkla yüzlerce domain kaydeden kişiler günümüzde adını domain zenginleri listelerine yazdırmış durumda.

Zamanında para etmeyen ancak şuanda “jenerik” dediğimiz alan adları mevcut örneğin; abc.com 3 harfli ve jenerik bir domaindir yada ekmek.com jenerik bir domaindir. Zamanında bu domainleri kayıt eden kişiler günümüzde yüz binlerce hatta milyonlarca TL ye satmış bulunmakta.

Günümüzde hala domain kaydedip satma girişimleri yapılmaktadır. Ancak günümüzde bu işi yapanlar bundan 20 yıl önce yapanlarla aynı şansa sahip değiller maalesef. Jenerik domain bulunmasının zor bir iş olmasıyla birlikte artık domain biriktiricileri acil satılık jenerik domainlere yönelmiş durumdadır. Böylece düşük ücretlerle aldıkları jenerik domainleri 2-3 katına kadar alıcı bulabilmektelerdir. Günümüzde internet sektörünün bu denli gelişmesi ile birlikte neredeyse boş jenerik domain bulmak neredeyse imkansız bir hal aldı.

Domain biriktiricileri şuan jenerik ama yeni çıkmış uzantılara sahip domainleri biriktirmekteler. Ancak buda maalesef her zaman karlı bir iş olmamaktadır. Bunun nedeni ise uzantının yeni olması akıllarda soru işareti bırakmaktadır. Domain uzantısı ilerleyen dönemlerde değer kazanır ve popülerliği artarsa evet, domaininiz size güzel paralar kazandıracaktır. Ancak uzantı değer kazanmazsa ve yerinde saymaya devam ederse domainleriniz maalesef çöp olacaktır ve yenilemeye dahi gerek duymamanız gerekmektedir.

Yeni uzantılar konusunu örneklerle açıklayalım isterseniz. Geçtiğimiz yıllarda çıkan bir alan adı uzantısı vardı, .Co Türkiyede kısa sürede bir çok kişi tarafından kayıt edilen .Co uzantısı kurulan web siteleri ile birlikte jenerik domain pazarına katılmasına neden oldu. Böylece .Com jenerik domain fiyatları kadar olmasada .Co biriktiricileri bu işten güzel paralar kazandı.

Sizde yeni çıkan uzantıları ve eski uzantılardan boş domainleri araştırarak bulabilirsiniz ve domain kaydet yaparak alan adı portföylünüze bu domainleri katabilirsiniz. Kim bilir belki bir gün sizde bu işte yüzbinlerce TL kazanabilirsiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir