Domain Fiyatları

28Kasım 2016
by admin

Bu makalemizde sizlere domain fiyatları ile ilgili bilgilendirme yapacağız. Yazmış olduğumuz makalenin genel olarak içeriği; Domain nedir? Ne için kullanılır? ve domain fiyatları nasıl belirlenir olacak.
DomainDomain Nedir?

Domain web sitelerinin isimlerine verilen genel isimdir. Domain olmasaydı tüm web sitelerine İP adresi ile girmemiz gerekirdir. İp adresi şeklinde site adreslerini ezberlememiz elbette zor olacaktı. Site sahibi belki kendi sitesinin İP adresini ezberleyebilir ancak diğer ziyaretçilerin beğendikleri tekrar ziyaret etmek istedikleri site adreslerini ezberlemesi çok zor bir işlem olacaktı.

Ancak İP adresi işlemini hosting hesaplarında domainler görmektedir. Sunucularda belilenen ip adreslerine name server ataması yapılmaktadır. Bu name serverlar domain yönetimi bölümden domainlere atanmaktadır. Böylelikle domain otomatik olarak İP adresinin bulunduğu hosting hesabına aktarılmaktadır. Örneğin; Kaliteweb.com a girildiğinde arka planda kaliteweb.com un Name server adresi kontrol edilmekte ve name server adresinin İPlerinin ekli olduğu sunucuya giderek ilgili hosting hesabından veriler çekilerek kullanıcının ekranına yansıtılmaktadır. Bu işlemler anlık yapıldığından kullanıcı hiç birşey fark etmemektedir.

Domain Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Domain fiyatlarıDomain uzantılarına göre fiyat belirlenmektedir. Örneğin .com uzantının fiyatı ile .com.tr uzantısının fiyatı birbirinden farklıdır. Bunun nedeni domainlerin ülkesine ve o ülkenin fiyat politikasına göre değişmektedir. Hosting firmaları domain sağlayıcılarına yüklü miktarda ücretler ödeyerek domain satış yetkisi almaktadır ve bu şekilde domain satışını gerçekleştirmektedir. Domain üreticilere genelde yurt dışında olduğundan dolayı dolar üzerinden işlem yapmaktadırlar. Doların ülkemizde gün geçtikçe artması nedeni ilede domain fiyatları anlık olarak değişebilmektedir.

Doların sürekli artması hosting firmalarının domain hizmetinden kar elde edememesine ve sadece müşteri memnuniyet için satışını yapmasına neden olmaktadır. Domain fiyatlarında yapılan sürekli artışın nedeni makalemizde de belirttiğimiz gibi sadece doların yükselmesi ile alakalıdır. Kaliteweb web hosting olarak bizde isteriz ki dolar kurları daha aşağı seviyelere düşsün ve bizde daha uygun fiyattan müşterilerimize hizmet verelim. Kar marjı olmayan biz hizmette müşterilerimizin bu kadar yüksek satın alma veya yenileme bedelleri ödemesi kaliteweb web hosting aile olarak bizleri üzmektedir.

Sağlıcakla kalın.

 

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir