Domain Almak Artık Çok Kolay

28Mart 2017
by admin

Domain kısaca ( alan adı ) sitenin adı demektir. Domain almanın artık çok kolay olduğunu sizlere söyleyebilirim. Bu yazıda nasıl domain alacağınızı domain alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere anlatacağız. İlk olarak domaini nerden ve nasıl satın alabileceğinizi açıklayalım.

Nasıl Domain Satın Alırım ?

Domain nereden ve nasıl satın alınır sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Öncelikle domain satın almak için internette birçok web sitesinin yer aldığını belirtebiliriz. Bunun için alanında kendini kanıtlamış, fiyatlarını uygun tutan ve güvenirliği fazla olan firmaları tercih etmeniz uygun olacaktır. Domain almak için bu web siteleri ile temasa geçtikten sonra buradan domain almanızın mümkün olduğunu söyleyebilirim. Domain alımlarının genellikle senede bir yapıldığını da belirtmem gerekir. Ama isterseniz de 2 veya 3 sene de bir ödeme yapabilmeniz de mümkündür. Bunun için belirlediğiniz adresten detayları öğrenebilir ve kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Domain satın alanlar için öncelikle alan adının belirlenmesi gerekiyor. Eğer almak istediğiniz alan adı dolu ise başka bir alan adı belirlemeniz gerekir. Bunun için domain sorgulama yaptıran sitelerden oluşturacağınız domainin uygun olup olmadığını sorgulatmanız gerekir. Gelelim domain satın alırken nelere dikkat edeceğinize. Bunu da bir alt başlıkta yer alan yazımızda bulabilirsiniz.

Domain Satın Alırken Nelere Dikkat etmeliyim ?

Domain ( alan adı ) satın alırken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedelim. Dikkat edeceğiniz noktaları da şu şekilde sıralayalım ;

* Domain satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de domain yani alan adı ismidir. Oluşturacağınız alan adı öyle bir isimden oluşmalı ki hem dikkat çekici hem de kolay aranabilen. Örneğin hepsiburada, sahibinden gibi.

* Com uzantılı domainler seçmeniz daha ideal olacaktır. İnternet kullanıcıları tarafından daha çok hafızada yer edinen Com uzantısı sitenizin bir adım önde olduğunu gösterir. Bunun dışında net ve org uzantılarını da kullanabilirsiniz.

* Domain alırken tire kullanmayınız. Tire kullanılan domainler her zaman daha az ziyaret edildiği için tire olmadan net ve anlaşılır bir biçimde oluşturulan domainlerin daha çok rağbet gördüğünü söyleyebiliriz.

* Almak istediğiniz alan adlarını domain sorgulama ile sorgulatın. Zira almak istediğiniz alan adı başka bir site ile çok yakın harfler içeriyor ve aynı içerikleri kapsıyorsa bu sizin için yan sanayi bir site olarak gözükecektir ve daha az rağbet görmenize neden olacaktır.

* Sizler için hazırladığımız bu yazıda domain almanın ne kadar kolay olduğunu ve domain alırken nasıl alıp nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsettik. Umarım faydalı bilgiler aktarmışızdır. Domain alırken bu bilgileri ve tavsiyeleri göz önünde bulundurmak kesinlikle işe yarayacaktır.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir