Domain (Alan Adı) Nedir ?

21Ocak 2017
by admin

Domain kelimesini alan adı şeklinde türkçeye çevirmek en doğrusu olacaktır. Domain, internette yayın yapan bir sitenin veya hizmetin akılda kalıcı olması için geliştirilmiş sistemdir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı blog.kaliteweb.com’dur.

Yaygın kullanımı www.kaliteweb.com gibidir. Bir internet sitesi açmanız için ilk adımınız kendinize bir domain adresi bulmak olmalıdır. ‘.com’, ‘.net’ gibi alan adlarını alabilmeniz için herhangi bir belge veya şirket olmanız gerekmemektedir. Daha önce kayıt edilmemişse istediğiniz alan adını alıp kullanabilirsiniz.

Domain Uzantıları

Alan adlarının sonunda kimi zaman tür ile ilgili, kimi zaman alan adını tahsis eden ülke kodları kullanılmaktadır. Örn: Kar amacı gütmeyen kuruluşlar için .org, Türk şirketleri için .com.tr domain kullanılabilmektedir. 2015 yılı itibarı ile 500’ün üzerinde domain uzantısı kullanılmaktadır.

örnek uzantılar:

com : Ticari kuruluşlar için
net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için
org : Dernekler, Organizasyonlar için
gov : Devlet kuruluşları için
edu : Eğitim kuruluşları için
mil : Askeri kuruluşlar için

Alan adları ip adresi denilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. Dolayısıyla web sitenizi ziyaret etmek isteyecek kişiler ip adresinizi bilemeyecekleri için bir alan adı alarak sitenize daha kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlemelisiniz.

Domain aynı zamanda sizin, yada sahip olduğunuz şirketin İnternetteki kimliğidir. İnternette yer almak istediğiniz takdirde ilk olarak alan adınızı (domain) satın almanız gerekir. Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir. Sahibi bulunduğunuz firmanız, tanınmış olan soyadınız, markanız için halen alan adı almadıysanız bunu en kısa zamanda almanızı öneririz. Günümüzde birçok firma bunu zamanında yapmadığı için ya çok yüksek meblağlar ödeyerek isimlerini almak, ya da çok farklı ve uygun olmayan isimler altında firmalarını İnternete açmaktadır.

Daha çok bilgi:

Domain uzantıları Icann adlı uluslararası bir kurum tarafından belirlenir. Bu uzantılar web sitesinin amacını veya ülkesini belirtir. Örneğin ticari kurumlar için .com (Commerce); dernek veya örgütler için .org (Organization) gibi uzantılar oluşturulmuştur. Ülke uzantıları ise ABD için .us; Rusya için .ru; Türkiye için .tr gibidir Domain Yönlendirme Sadece domain alarak bir web sitesi oluşturulamaz. Domain alındıktan sonra sunucuya yönlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için domain sağlayan firmanın domain panelinden gerekli DNS ayarlarının yapılması gerekmektedir. Domain Süresi Alan adları alınırken bir kayıt süresi belirlenir. Bu süre 1 ile 10 yıl arasında değişebilir. Domain fiyatları kayıt süresine doğru orantılı olarak artar. Alan adının aktif olma süresi dolduktan sonra kayıt yenilemesi yapılması gerekmektedir. Eğer kayıt yenilenmezse domain serbest kalır ve başka kişiler tarafından alınabilir.

 

 

 

 

blog , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir