Doğru Hosting Seçimini Nasıl Yapılır ?

25Ekim 2016
by admin

Hosting paket alımında en önemli etkenler neler, satın alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Hosting paketi satın almak istediğimizde yüzlerce firmadan yüzlerce farklı seçenek karşımıza çıkar. Genelde en uygun olanı almaya çalışırız, fakat bu yanlış bir davranış. En uygun fiyatı olanı değil bizim için en uygun özellikleri taşıyan paketi almayız. Unutmayın birkaç kuruştan kaçalım derken sonunda kat kat fazlasını ödeyebilirsiniz. Bunu yaşamamak için yapmanız ve dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğim.

Öncelikle sitemizin alt yapısını iyi bilmeli ne kullanıyoruz neye ihtiyacımız var kesinlikle öğrenmeliyiz. Hosting paketleri satılırken genellikle trafik ve disk alanı değişir diğer alanlar aynı kalır. Yanlış paket seçimi ileride bizi daha fazla masraf ve soruna sokabilir. Kısaca şöyle özetleyebiliriz, trafik sitemizin aylık kullanacağı trafik oranını, disk alanı ise bize ayrılan disk alanını belirtir.

Çok trafik yiyen bir sitemiz var ise, mesela içi çok dolu görseller, videolar gibi büyük dosyaları kendi sitemizde yayınlıyor dışarıdan çekmiyorsak bu çok trafik harcama anlamına gelebilir. Basitçe şöyle hesaplayabiliriz. Örneğin bir video yayınlamak istiyoruz bunu dışarıdan değilde kendi sitemizden yayınlıyoruz. Videonun boyutu 100MB olsun. Hosting paketinin trafik limiti ise 1GB olduğunu düşünelim. Bu paket kesinlikle yanlış bir seçim olacaktır. Çünkü bu videoyu siteye giren 10 kiş izlediğinde trafiğimiz 1GB’ ye ulaşacak ve sitemiz erişime kapanacaktır. Eğer böyle resim, video vb. büyük dosyaları yayınlıyorsak kesinlikle trafik oranını yüksek almalıyız.

Disk alanı ise aynı şekilde atılan dosyaların ne kadarlık bir maksimum alana sahip olacağını söyler. Aldığımız hosting paketinde disk alanımız 1GB ise örnekte olduğu gibi 10 tane video atmamız sonucunda 1GB ye ulaşacağı için sitemiz tekrar erişime kapanacak veya artık daha fazla dosya atamayacağız. Çok trafik harcamıyor bir nevi depolama hizmeti gibi hosting paketini kullanıyor, kendimiz veya az kişinin kullanacağı büyük dosyalar barındırıyorsak kesinlikle disk alanını yüksek almalıyız. Diskten konu açılmışken yoğun çalışan bir sitemiz var ise forum sitesi veya çok mysql isteği gönderen bir sitemiz var ise SSD diskli bir site almaya dikkat etmeliyiz. Çünkü SSD normal SATA disklere göre ortalama 10 kat daha hızlı olduğu için sitenizi aşırı derecede hızlandıracaktır.

Kurumsal bir firmasınız html basit bir kodlama siteniz var ve hiç trafik harcamıyorsunuz, fakat her firma gibi mail akışı çok fazla. Bu durumda disk ve trafik sizin için önemsiz olacak mail limiti sizin için birinci öncelik olacaktır. Hosting paketlerinde genelde limitsiz e-mail yazar fakat bu limitsiz gönderim değil limitsiz üyelik açmayı temsil eder. Bu durumda paket almadan önce kesinlikle günlük veya saatlik gönderim limitinizi öğrenmelisiniz ve buna göre bir paket almalısınız.

Hosting paketini satın alırken diğer bir husus ise aracı bir kişiden değil direkt olarak sağlayıcı firmadan almanız olacaktır. Hem fiyat hem de hizmet konusunda çok daha iyi olacaktır. Örneğin hosting paketinin fiyatı 60 TL bunu sağlayıcı firmadan direkt alırsanız hem bu fiyata alacak hem de bir sorunda hemen müdahale olacağı için çok daha sağlıklı olacaktır. Fakat aracı birisinden alırsanız kendisi de kazanmak için 60 TL’ lik aynı ürünü 80 TL yapacak ve bir sorunda önce ona ulaşacaksınız, bu aracı kişi ise aldığı asıl yeri sağlayıcı firmaya ulaşacaktır. Bu durumda hem zaman hem de para kaybı yaşayacaksınız.

Bu tür durumların yaşanmaması ve kaliteli, hızlı bir hizmet için kendi veri merkezimizde kendi sunucularımızdan en uygun fiyata sizlerde hosting paketi sahibi olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Kaliteweb web hosting firması ile 7/24 hizmet veren destek ekibimizle iletişime geçmektir. Doğru paket seçimini ve diğer tüm ayarlarınızı sizler için ücretsiz şekilde yapıyoruz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir