DNS Ön Belleği Nasıl Temizlenir?

08Kasım 2016
by admin

Tarayıcılarımız girmiş olduğumuz tüm web sitelerini ön belleklerine kayıt ederler. Bir sonraki sefer aynı web sitesine girdiğimizde ön belleğine kayıt ettiği web siteyi bize gösterirler. Bu durum hem web siteleri için hemde kullanıcılar için pozitif bir durumdur. Böylelikle kullanıcıları girmiş oldukları siteleri daha hızlı bir şekilde açar, Site sahipleri için ise siteleri daha az bant genişliği kullandığı için hosting bazlı rahatlatır. Ancak bu durum bazen internet sitesi sahipleri için dezavantaj olabilir.

DNS ön belleği ile web sitelerimizde yapmış olduğumuz değişklikleri görüntülememizde bize engel olacak durumlar oluşabilir. Örneğin web sitenize yeni eklediğiniz bir özelliği görmeniz için çoğu zaman DNS ön belleğini temizlemeniz gerekecektir, çünkü Tarayıcınız ön belleğine aldığı siteyi gösterecektir sizlere.

Bu durum sadece sitelerinizde yaptığınız değişiklikleri kapsamamakta. Hostinginizi değiştirdiğinizde, Özel İP atadığınızda, domainimizi farklı bir yere yönlendirdiğimizde ve daha bir çok konuda karşınıza çıkacaktır. Kaliteweb Web Hosting ailesi olarak sizlere bu yazımızda DNS ön belleğini temizlemeyi anlatacağız. Böylelikle sitelerinizde yapmış olduğunuz değişiklikleri DNS ön belleğini temizleyerek hızlı bir şekilde görüntüleyebileceksiniz.

DNS Ön Belleğini aşağıdaki adımları izleyerek temizleyebilirsiniz;

  • Başlat menüsüne giriniz. “CMD” Yazın ve enter tuşuna basın. Karşınıza komut istemcisi çıkacaktır. Komut istemcisine “ipconfig /flushdns” yazın ve enter tuşuna basın. Komut istemcisinde “CTRL+C” ve “CTRL+V” kombinasyonları çalışmayacaktır bu yüzden mause´nizin sol tık´ı ile kopyala yapıştır yapabilirsiniz. Ancak biz elle yazmanızı öneririz böylelikle daha rahat bi şekilde aklınızda tutabilirsiniz.

kalitweb-web-hosting

 

Bazı durumlarda bu yöntem işe yaramamaktadır. ipconfig /flushdns komutunun işe yaramadığı durumlarda yapacağımız işlem;

  • Tarayıcınızı açınız (Chrome için) ve sağ üst tarafta kapat işaretinin altında bulunan 3 noktaya tıklayın > “Geçmiş” butonuna tıklayın > “Tarama Verilerini Temizle” butonuna basınız. (CTRL+H Butonu ile hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. ) Karşımıza küçük bir pencere açılacak ve neleri temizlemek istediğiniz soracak. Default olarak gelen son 1 gün sekmesinden “en baştan” seçeneğini seçiniz. Ardından şifreler ve kayıtlı formlar hariç tüm tikleri işaretleyerek “tarama verilerini temizle butonuna basınız. Temizleme işlemi bittikten sonra modeminizi yeniden başlatınız, sorununuz çözülecektir.

 

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir