DirectAdmin ve cPanel – Hangisi Daha İyi ?

14Şubat 2017
by admin

İnternet sitelerinin başarısının en önemli sebeplerinden biri kendi hosting sunucusundan geçer. Hosting sunucularının ise en önemli noktası içinde kullanılan hosting kontrol panelidir.

Bu makalemizde sizlerle Linux sunucular üzerinde  çalışan ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan bu iki web hosting kontrol panelinden bahsedeceğim yani cPanel ve DirectAdmin hosting kontrol panellerini anlatacağım.  Bu iki Linux hosting kontrol panellerinin artılarını, eksilerini ve özelliklerini sizler için değerlendireceğiz.

DirectAdmin Özellikleri:

Öncelikle DirectAdmin ile başlayalım;

DirectAdmin piyasadaki en büyük rakibi olan cPanele göre daha küçük boyutta olduğu için sunucuda daha az yer kaplar. Bu nedenle sunucunuzun işlemci ve çalışma hızından tasarrufu etmenizi sağlar. DirectAdminin boyutunun küçük olması onun özellik bakımından piyasadaki en büyük rakibi olan cPanel’den eksiksiği olduğu anlamına gelmez ve neredeyse bu ikili aynı özelliklere sahiplerdir.

DirectAdminin kolay bir ara yüzü vardır tüm özellikleri tek bir alanda kullanırken zorluk yaşamazsınız. Bununla beraber DirectAdmini Türkçe kullanım özelliği de bulunmaktadır.

Güvenlik açısından cPanele göre daha profesyonel yazılmış olan DirectAdmin sunucunuza izinsiz girmeye çalışan İP adreslerini Brute Force Monitörü sayesinde rahatlıkla bloklar.

DirectAdminin kullanım ücreti ve lisansı vardır ama cPanele göre daha ucuz bir kontrol panelidir.

 

 

DirectAdmin DEMO

 

CPanel Özellikleri:

Ülkemizde en çok kullanılan web hosting kontrol paneli cPanel diyebiliriz. Kullanımı son derece kolay ve kullanışlıdır. cPanel ile bireysel, kurumsal ya da deneysel projeler rahatlıkla üretilebilir. cPanel de DirectAdmin gibi ücretlidir ve ona göre daha pahalıdır. cPanel internet sitesi kullanmaya yeni başlayanlar için oldukça idealdir. İç yapı olarak DirectAdminin aksine tüm özellikleri kategorize edilmiş menülere sahiptir böylelikle aranan özellikler daha kolay bulunur. cPanel DirectAdmine göre daha fazla özelliğe ve eklentiye sahiptir.

cPanelde Suspend yönetimi ve yapılandırması kolaydır. DirectAdminde olduğu gibi SSH komutları ile yönetilebilme imkanı vardır.

cPanel ile veritabanı yönetimi ve Phpmyadmin yapılandırmaları güvenilir ve basittir.

cPanel kendisi üzerinde pek fazla bilgisi olmayan amatör kullanıcıları için tanıtım videosu ile belli başlı konuların öğrenilmesine ve uygulanmasına imkan sağlar.

cPanel DEMO

blog , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir