DirectAdmin Üzerinden Dosya Yönetimi

14Ekim 2016
by admin

Web sitemizin dosyalarını yönetmek için genellikle 3. Yazılımlar FileZilla vb. uygulamalar kullanırız. Kendi bilgisayarımız dışında başka bir bilgisayar üzerinden acil dosyalarımıza erişim ihtiyacımız olabilir. Bunun için FileZilla vb. programlar indirip bilgileri girmek yerine DirectAdmin yönetim panelimiz üzerinden hızlı bir şekilde erişim sağlayabiliriz.

Site dosyalarımızı yönetmek için DirectAdmin panelimize giriş yaptıktan sonra “Your Account” altında “Dosya Yöneticisi” bölümüne giriş yapmalıyız. Giriş yaptıktan sonra açılan sayfada dosya ve klasörlerimizi göreceğiz. Bir FTP bağlantısı kurmuş gibi ekranımızda dosyalarımızı yönetebiliriz. Site dosyalarımızı yönetmek için public_html klasörüne tıklıyor ve içerisine giriyoruz. Açılan sayfamızda sitemizin dosya ve klasörlerini görüyoruz. Bunların boyutlarını, izinlerini, son düzenleme tarihlerini ve hangi kullanıcıya ait olduklarını görebiliriz.

Bir dosya üzerinde işlem yapmak için dosyanın yanında Düzenle butonu ile not defterinde açılır gibi açarak düzenleyebiliriz. Yeniden adlandıra tıklayarak dosyamızı yeniden isimlendirebilir veya kopyala butonuna tıklayarak dosyamızı istediğimiz başka bir dizine isim değiştirerek kopyalayabiliriz.

Dosya izinlerini değiştirmek için izin değişmesini istediğimiz dosyaların sonunda bulunan seç butonu ile seçiyor ve en aşağıya inerek izinleri ayarla butonu ile yeni izin verebiliriz. İzin değerini hemen izinleri ayarla butonu yanında bir kutucun içerisinde sayı olarak görebiliriz. Örneğin 644 sayısı. Full yetki vermek için 777 yazarak izinleri ayarla dediğimizde dosyamızın izin değerinin değiştiğini göreceğiz. Bu konu hakkında bilginiz yok ise 777 vermemenizi öneririz aksi taktir de sitenizde güvenlik açıkları meydana gelebilir.

Aşağıda dosya veya klasör oluştur, upload etme ve tar.gz veya zip türünde sıkıştırma işlemleri için bir alan görebilirsiniz. Ayar yapmadan önce dosyalarınızın yedeğini kesinlikle almanızı tavsiye ederiz. Kaliteweb web hosting müşterisiyseniz 7/24 bizimle iletişime geçerek her türlü konuda destek alabilirsiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir