Directadmin SSL Sertifikası Kurulumu

02Ocak 2017
by admin

Merhabalar,

Bu yazımızda sizlere Directadmin üzerinden SSL sertifikası kurulumunu anlatacağız. Öncelikle şu konuya değinmemiz gerekirki Kaliteweb web hosting üzerinden hizmet alan müşterilerimizin satın aldıkları SSL sertifikalarını ücretsiz olarak kuruyor ve teslim ediyoruz. Böylece müşterilerimiz bu işlem le uğraşmak zorunda kalmıyor.

Directadmin SSL sertifikası kurulumu yapılırken öncelike özel bir İP adresine ihtiyacınız bulunmaktadır. SSL Sertifikası kuracağımız hosting hesabına özel İP ataması yapılıdır, böylece hosting hesabı sunucu İP Adresinden kurtulacak ve kendi özel bir İP sahibi olacaktır.

Eğer sunucu sahibi sizseniz ve sunucunuza atanmış ve kullanmadığınız boşta İP adresi varsa atama işlemini aşağıdkai adımları izleyerek yapabilirsiniz.

  1. Show All Users
  2. İP atanacak hosting hesabını bulunuz.
  3. Modify User bölümünde bulunan “Change the User’s IP”

Bu bölümden boştaki İP adreslerinden birini atadıktan sonra aynı bölümden “SSL Giriş” bölümünüde kontrol ediniz. Eğer SSL sertifikası izni yoksa izni veriniz kaydediniz.

Evet şimdi SSL sertifikamız için gerekli adımları uygulayabiliriz. SSL sertifikası satın alırken CSR kodunuzu SSL sertifikası aldığınız firmaya iletmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yapmak için öncelikle directadmin üzerinden hosting panelimize ulaşıyoruz. Ardından “SSL Sertifikaları” yada “SSL Certificates” bölümüne giriş yapıyoruz. Panelinizin diline göre farklı bir isimde olabilir.

Ardından açılan ekranda “Sertifika Talebi oluştur” yani “Create A Certificate Request” linkine tıklıyoruz ve bu link seçiliyken aşağıdaki görselde yer aldığı gibi doldurunuz. Bu bilgileri doldururken muhakak Türkçe karakter kullanılmaması gerekmektedir ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. En son olarak sol aşağıda “save” yada “kaydet” butonu bulunacaktır. Bu butona tıklayarak SCR kodumuzu alıyoruz.

CSR kodumuz bu ekrandan sonra bize iletilecek. Aldığımız CSR kodu ile SSL firmalarından SSL sertifikamızı satın alabiliriz. SSL sertifikamızı satın aldıktan sonra tarafımıza SSL sertifika kodu iletilecektir. Aldığımız SSL sertifika kodunu tekrar directadmin panelimize giriş yapmamız gerekmektedir.

Tekrar yukarıdaki adımları izliyoruz ve bu sefer “Paste a pre-generated certificate and key” yada “Önceden üretilmiş bir sertifika ve anahtarı yapıştırın” seçeneğini seçiyoruz. Ardından “—–END RSA PRIVATE KEY—–“ yazısının altına SSL firmasından aldığımız kodu ekliyoruz, “Use a CA Cert.” seçeneğini seçiyoruz ve save butonuna basıyoruz.

İşte bu kadar. SSL sertifikası kurulumumuz tamamlandı. Şimdi web sitemizde “http://” şeklinde bulunan yolları “https:// şeklinde çevirmemiz gerekli yoksa ssl sertifikamız hata verecektir.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir