DirectAdmin Site Yedek Alma Geri Yükleme

14Ekim 2016
by admin

Site yedeklerimiz hayati derecede önem taşır. Yedekleme işlemini zamanında yapmak bizi çoğu dertten hızlı bir şekilde kurtarır. DirectAdmin üzerinden sitemiz için yedek alma ve bu yedeği geri yükleme işlemini detaylı bir şekilde göreceğiz.

Öncelikle hosting bilgilerimiz ile DirectAdmin yönetim panelimize giriş yapmalıyız. Yönetim ana sayfamız açıldığında “Your Account” altında “Yedekleme Merkezi” alanına giriyoruz. Açılan bu sayfada yedek alınacak yerlerin listesini görebiliriz. Benim tercihim ve DirectAdmin’ in de önerdiği tüm alanların (ftp,mysql vs.) yedek alınmasıdır default olarak tüm alanlar seçili olacaktır. Yedek almamasını istediğimiz bir bölüm var ise listeden adının karşısındaki tik işaretini kaldırıyoruz.

Gerekli bilgilerimizi girdikten sonra sağ altta Yedek oluştur butonu ile yedek almaya başlıyoruz. Yedek alma süresi sitemizin büyüklüğüne göre artıp azalabilir. Yedekleme bittiğinde ekranımızda bittiğine dair bir bildirim alacağız.

Peki bu aldığımız yedekleri geri nasıl yükleyeceğiz. Yedeğimizi geri yükleme için tekrar “Your Account” altında “Yedekleme Merkezi” alanına giriyoruz. Aşağıda “Geri yüklemek için bir dosya seçin” bölümü altında bir açılır pencere göreceksiniz. Burada aldığımız yedekler mevcut. Geri yükleyeceğimiz yedeği seçiyor ve hemen sağ altta bulunan Geri yükle butonu ile sitemizin yedeğini geri yüklüyoruz. Böylelikle sitemiz tekrar yedek alınan haline dönecektir. Bu işlemi site veya diğer ayarlarımız bozulduğunda hızlı bir şekilde onarmak eski haline çevirmek için kullanabiliriz.

Yedekleme işlemini her bi kaç günde bir yapmanızı tavsiye ederiz. Oluşacak ciddi sorunlarda hızlıca sitenizi onarmaya yardımcı olacaktır. Kaliteweb web hosting tüm hosting paketlerinde otomatik yedekleme hizmeti sunmaktadır. Bu tür konularda yardım arıyorsanız 7/24 bizler ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir