Directadmin mi? Cpanel mi?

14Nisan 2017
by admin

İnternet dünyasının her geçen gün gelişen yüzü olan web sitelerinin yöneticileri bu alanda yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek zorundalar. Bu yeniliklerden Directadmin yönetim paneli uygulaması yönetim panellerinde yaşanan karmaşık sorunlara çare bulmayı hedefleyen yazılımcılar tarafından diğer birçok yönetim paneline alternatif olacak şekilde geliştirildi. Özellikle cpanel uygulamasının sağladığı başarı gözününe alınarak hazırlanan directadmin yönetim panel uygulaması cpanelin bu alandaki hâkimiyetini sarsacak gibi gözüküyor. Kullanım kolaylığı ve uygun fiyatlaması nedeniyle dünya üzerindeki web tasarımlarında kendine en fazla yer edinen C panel ile aynı işletim sistemi içerisinde yer alan directadmin tıpkı cpanel gibi Linux tabanlı bir program olarak kullanıcılarının beğenisine sunulmuştur.

Cpanele Göre Çok Daha Hızlı.

Temel’de hemen hemen aynı özelliklere sahip olan iki yazılımında Windows platformunda yer alması ve sadelikleriyle kolayca veri girişi veya düzenlemesine olanak sağlaması direkt admin panelin biraz daha öne çıkan esnekliği sayesinde Cpanelden ayrıldığı gözlenmektedir. Özellikle içerik yönetiminin çok daha seri bir şekilde gerçekleştirilmesine yönelik olarak zenginleştirilen yazılımlar fonksiyonel açıdan hızlanmayı gerektirdiğinden zaman kaybının önüne geçilecek uygulamalar kısa zamanda popüler oluyor. Kendisini geliştiren yazılımcılar tarafından dünyanın en hızlı kontrol paneli olarak adlandırılan directadmin panel tek ekran üzerinde uygulamaların gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca cpanele göre daha ucuz olan directadmin özellikle yeni web adminlerin ilgisini çekmiş gözüküyor.

Teknik Altyapısı Birçok İşletim Sistemine Uygun!

Grafik  arayüze sahip directadmin panel Web tabanlı ve web hosting kontrol paneli olmasının yanı sıra sistem gereksinimleri açısından düşünüldüğünde  Linux başta olmak üzere Red Hat,red Hat Enterpirise,Cent Os ,Dabian,Fedora Core ve FreeBSD gibi işletim sistemleri ile de gayet uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir. Türkçe destekli olması da ülkemiz kullanıcıları açısından tercih edilmesindeki başka bir faktördür. Oldukça yüksek sayıda veri girişi gerektiren web içerik yönetiminde farklı pek çok kişinin aynı anda giriş yaptığı bir panelin çalışma prensiplerinin veri girişi yapan adminlere öğretilmesi biraz daha zor olan cpanel göre direckadmin panelin çok daha hızlı öğrenilebilmesi sayesinde ihtiyaç duyulan hıza erişim açısından sitelerin adeta kurtarıcısı olmuştur denilebilir. Bunun yanı sıra yorumları veya diğer Script uygulamalarıyla hareketli web sitelerinin anlık iletilerinin düzenlenmesi oldukça zor ve sürekli takip gerektiren konular olduğundan cpanele göre seri hareket kabiliyeti bulunan directadmin paneli biraz daha ön plana çıkarıyor. Dolayısıyla yönetim panelindeki tıkanmalar veya aksaklıklar bu web sitelerinde fonksiyon kayıplarına yol açtığından direcktadmin panelin giderek yaygınlaşması yadırganmamalıdır.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir