DirectAdmin Mail Hesabı Açma ve Şifre Sıfırlama

12Ekim 2016
by admin

Alan adımızın uzantısına sahip bir mail hesabı çoğu kişinin ihtiyacıdır. Genellikle kurumsal firmalar alan adlarının uzantısını kullanarak bir mail hesabı oluştururlar. Hosting yönetim paneli üzerinden mail hesabı nasıl açılır ?

Firma olarak bizimde kullandığımız DirectAdmin üzerinden bu işlemleri adım adım sizlere anlatacağım.

Öncelikle Hosting paketimizi yönetmek için bize verilen bilgiler ile DirectAdmin kontrol paneline giriş yapıyoruz. DirectAdmin yönetim panelimizin ana sayfasından “E-Mail Managemenet” altında “E-Posta Hesapları” alanına giriyoruz.

Açılan sayfada var olan mail hesaplarını ve diğer detaylarını görebiliriz. Yeni bir mail hesabı açmak için en üstte bulunan “Mail hesabı oluştur” butonuna tıklıyoruz. Açılan yeni sayfamızda bizden mail bilgilerimizi isteyecektir ;

Kullanıcı Adı : KaliteWeb
Şifre giriniz : kaliteweb
Şifreyi Yeniden giriniz :
E-Posta Kotası (Meg): 50
Gönderim Limiti: 0

Buradaki alanların açıklaması şöyledir ;

Kullanıcı Adı : Mail adımızdır. Örneğin KaliteWeb yazdık sitemiz ise abc.com bizim mail hesabımız KaliteWeb@abc.com şeklinde olacaktır.
Şifre giriniz : Mail’e giriş için şifremiz
Şifreyi Yeniden giriniz : Şifrenin doğru olması için tekrar yazıyoruz.
E-Posta Kotası (Meg): E-Posta kutumuzun toplam ne kadarlık bir disk alanına sahip olacağıdır. 50 Yazarsak toplam disk kotamız 50 Megabyte olacaktır. 0 Yazarsak limitsiz olacaktır.
Gönderim Limiti: Mail gönderim limitizi belirler. 0 Limitsiz mail gönderimi anlamına gelir.

Detayları anlayıp doğru girdikten sonra sağ altta oluştur butonu ile oluşturuyoruz. Gelen ekranda oluşturduğumuz mail hesabının detayları görünmekte.

Artık alan adımız sahip bir mail hesabımız var. Mail hesabımıza giriş için tekrar DirectAdmin yönetim panelinin ana sayfasında bulunan WebMail butonu ile /roundcube web mail’e giriş yapabilir veya smtp ayarlarını kullanarak bilgisayarımız üzerinden örneğin Outlook kullanarak mail hesabımızı açabilir ve yönetebiliriz.

Peki mail şifremizi unuttuk veya değiştirmek istiyoruz ne yapacağız ?

DirectAdmin ana sayfamızdan tekrar “E-Mail Managemenet” altında “E-Posta Hesapları” alanına giriyoruz. Burada daha önce oluşturduğumuz email hesabımızı göreceğiz. KaliteWeb@abc.com mail hesabımızın yanında Şifre/Kota altında değiştir butonu olacaktır.

Şifre değiştir butonu ile açılan sayfada tekrar yeni bilgileri girerek yeni şifre alabiliriz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir