Directadmin İP Ekleme

05Aralık 2016
by admin

directadmin-logo-2DirectAdmin üzerinden SSH bağlantısı kalmadan bir çok root işlemini kolay ve basit bir şekilde yapabiliriz. Bu makalede sizlere CentOS işletim sistemimize ip eklemeyi göstereceğim.

Root ile SSH üzerinden Directadmin İP Ekleme oldukça zahmetli ve bilmeyenler için karışıktır. Nasıl ne yapacağını bilmezken internetten bulunan dökümanları kullanırken çoğu zaman bilinmediği için birebir aynı kodları yazar ve network hatası verdiririz.

6d3a840e17bbb36DirectAdmin buna çözüm olarak tek tıkla ip ekleme bölümü oluşturmuş. Bu alan bizi çok büyük bir dertten kurtarırken ip eklemeyi de bi o kadar basitleştiriyor. Yeni bir ip eklemek için öncelikle DirectAdmin’ e admin girişi yapmalıyız. Yetkimiz admin seviyesinde olmalı. Reseller veya user seviyesinde ip ekleme işlemi yapamayız.

Açılan admin ana sayfamızda “Admin Tools” altında “IP Yönetimi ” bölümüne giriyoruz. Açılan sayfada en üst alanda IP Ekle bölümünden IP adresi ve netmask yani Ağ maskesini yazıyoruz. Tüm ip lerimizde alt ağ geçici “gateway” aynı olacağı için bunu yazmamıza gerek yok, zaten DirectAdmin bu bilgiyi yazmamızı da istemiyor.

IP yerine yeni ekleyeceğimiz ip adresini yazıyor hemen altına ise netmask yazıyoruz. IP Ekle butonu ile ip mizi ekliyoruz. Eğer bir hata yok ise ip hemen aşağıdaki listeye eklenmiş olacaktır. IP adresine ping atarak çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz.

Aşağıdaki listede ip boştamı yani “free” durumunda mı yoksa bir kullanıcıya atanmış mı görebilir bu ayarları yapabilirsiniz. Eğer hatalı bir ip girişi yaptıysanız bunu düzenleme mevcut değil ip adresini seçip silmeli ve tekrar baştan ip yi eklemelisiniz.

Eklediğiniz ip üzerine tıkladığınızda açılacak sayfada daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sayfada ip lere link işlemi yapabilir yani ip adreslerini başka bir adres ile bağlayabilirsiniz. Bağlı olan ip adreslerini silebilir DNS temizleme gibi işlemleri tek tuş ile çok basit şekilde yapabilirsiniz.

Bir önceki sayfamızda ip listesinde ip yanlarında free yani boşta ifadesi mevcuttu. Eğer bir sitemiz SSL istiyor ise o kullanıcıya özel olarak bu ip yi atamalısınız. Diğer konumuzda bununla ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca bu tür sorunlarınız veya sorularınız var ise Kaliteweb web hosting müşterisi olmadan bile bizimle iletişime geçerek 7/24 bizlerden destek alabilirsiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir