DirectAdmin E-Mail Hesaplarını Yönlendirme İşlemi

19Ekim 2016
by admin

E-mail yönlendirme bir çok mail adresini tek mail adresinde toplamak isteyenler için üretilmiş bir ilaç. Kurumsal firmalar genellikle gelen maillerin gözden kaçmaması için mail yönlendirme kullanır. DirectAdmin üzerinden mail yönlendirmenin ne kadar kolay ve basit olduğunu göreceksiniz. Mail yönlendirme sizi gerçekten çok büyük yükten kurtaracaktır.

Örneğin kaliteweb.com isimli kurumsal bir firmamıza ait web sitemiz var. Bu sitemizde admin@kaliteweb.com, banka@kaliteweb.com, bilgi@kaliteweb.com gibi mail adresleri mevcut. Her gün tek tek bu mail adreslerine girmek yada hepsini aynı anda açık tutmak zor ve zahmetli olabilir. Bunun için bunların hepsini tek bir mail adresinde görmek ve yönetmek istiyoruz.

Bu işlemi yapmak için ilk olarak hosting bilgilerimiz ile DirectAdmin yönetim panelini girdikten sonra ana sayfamızda “ E-Mail Management “ altında “ E-Posta İleticileri (Forwarder) “ bölümüne giriş yapıyoruz. Açılan bu sayfamızda var ise olan yönlendirmeleri göreceğiz. Yeni bir yönlendirme oluşturmak için yukarıda bulunan “ Yeni e-mail ileticisi oluştur ” butonunu tıklıyoruz. Açılan sayfada ;

İletici Adı : admin,banka,bilgi
Hedef Email : destek@kaliteweb.com

Burada “İletici Adı” hangi mail adreslerindeki mailler yönlendirileceğini yazıyoruz. admin@kaliteweb.com, banka@kaliteweb.com, bilgi@kaliteweb.com bu 3 adrese gelen maillerin destek@kaliteweb.com adresine gelmesi için İletici Adı : admin,banka,bilgi giriyoruz. Sonuna @kaliteweb.com eklememize gerek yok zaten otomatik ekli olacaktır.

Hedef Email ise bu 3 mail adresinde ki maillerin nereye gideceğini yazıyoruz. Örnek olarak destek@kaliteweb.com yazdığımızda 3 mail adresine gelen mailler otomatik buraya da gelecektir. Burada 1 den fazla mail adresi yazabiliriz. Örneğin : destek@kaliteweb.com, kaliteweb@hotmail.com dikkat etmeniz gereken bu alana mail adreslerini yazarken mail uzantılarını da yazmalıyız @hotmail.com gibi tam mail adresi girmeliyiz aksi taktirde mail gelmeyecektir. @ uzantısını sadece İletici Adı bölümünde girmiyoruz ve 1 den fazla kişi yazarken aralarına boşluk değil sadece , koymamız gerekiyor.

Gerekli bölümleri doğru girdikten sonra sağ altta Oluştur butonu ile yönlendiriciyi oluşturabiliriz. Oluşturduğumuz bu yönlendirme ayarını silmek veya değiştirmek için tekrar ana sayfamızda “ E-Mail Management “ altında “ E-Posta İleticileri (Forwarder) “ bölümüne giriş yapıyoruz. Açılan sayfada yaptığımız yönlendirmeyi görebiliriz. Silmek için hemen sonunda bulunan Seç kutucuğuna tik atıp alttaki Sil butonu ile silebiliriz. Ayarlarını değiştirmek için ise Seç kutucuğunun yanında bulunan Değiştir butonunu kullanabiliriz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir