DirectAdmin Domain Ekleme

12Ekim 2016
by admin

Tek bir hosting paketi üzerinde birden fazla domain kullanmak istiyoruz peki ne yapmalıyız ?

Domain eklemek oldukça basit ve kolay bir işlemdir. KaliteWeb web hosting olarak bizlerinde tercih ettiği DirectAdmin yönetim paneli üzerinden nasıl bir domain eklenir bunu göreceğiz.

Öncelikle birden fazla domain eklemek için Hosting paketimizin buna uygun olması gerekiyor yani birden fazla domain ekleme iznimiz olması gerekli. Eğer domain ekleme hakkımız var ise öncelikle DirectAdmin yönetim sayfamıza giriyoruz.

Açılan yönetim panelimizde en üstte bulunan “Your Account” altında “Domain Kurulumu” alanına giriş yapıyoruz. Açılan sayfamızda var olan sitemizi göreceğiz. Yeni bir site eklemek için en üstte bulunan “Başka bir domain ekle”  butonuna tıklıyoruz.

Yeni açılan bu sayfamızda ;

Domain : kaliteweb.com (Sitemizin adını yazıyoruz)
Bant genişliği : 1024 (Sitemizin aylık kullanacağı trafik limitidir. Megabyte cinsinden belirtiyoruz. Ben örnek 1024 MB yani aylık 1GB limit verdim)
Disk Alanı : 0 (Bu sitenin hosting sunucumuzda ne kadar bir disk alanı kullanacağını belirler. Megabyte cinsinden yazıyoruz 0 değer sınırsız anlamıa gelir)
PHP Giriş : PHP tabanında girişine izin vermemizi sağlar.

Gerekli yerleri doldururken dikkat etmemiz gereken domain adımızda BÜYÜK harf, başında www yada http:// olmamalıdır. Sadece domain adını yazmalıyız örneğin kaliteweb.com. Ayarlarımızı yaptıktan sonra  “Oluştur” ile sitemizi hosting paketimize ekliyoruz.

Artık DirectAdmin ana sayfasına girdiğimiz yada Home butonuna tıkladığımızda karşımıza hangi domain üzerinde işlem yapacağımızı soracaktır. İşlem yapacağımız domain e tıklayarak yönetim sayfasını açabilir diğer ayarlarımızı yapabiliriz.

Oluşturduğumuz domaini hosting paketimizden silmek için tekrar en üstte bulunan “Your Account” altında “Domain Kurulumu” alanına giriş yapıyoruz. Sileceğimiz domaini seçip  sağ alttan Sil butonu ile siliyoruz. Domain silerken alacağınız yedek var ise mutlaka almalısınız çünkü silme işlemi FTP dosyaları gibi o domaine ait tüm bilgi ve verileri tamamen silecektir.

KaliteWeb hosting paketlerinden birine sahipseniz bu tür konularda 7/24 desteğimizden ücretsiz şekilde destek alabilirsiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir