Dijital Reklamcılık, SEO ve SEM Nedir? Web Siteme Nasıl Trafik Çekerim?

29Eylül 2018
by Beraat DÜLGAR

Harika bir web sitesi kurdunuz ama bir probleminiz var. İnsanlar sitenizi ziyaret etmiyor. Sizinle aynı kategoride bulunan web siteleri inanılmaz ziyaretçi sayılarına ulaşırken sizin siteniz daha iyi görünmesine rağmen bir türlü istediğiniz trafiği çekemiyorsanız bir şeyler eksik demektir. Eksiğiniz SEO ve SEM. Peki SEO ve SEM Nedir? Bu makalemizde bu terimleri ve dijital reklamcılığı açıklayarak web sitenize daha fazla trafik çekmek için yapılması gereken önemli ayrıntıları kaleme alacağız. Kısaca SEO organik, SEM de reklam ile ziyaretçi çekmektir. İlk olarak Trafik Kaynaklarından bahsedelim.

Web Site Trafik Kaynakları

Referral (Referans): Web sitenize başka sitelerden gelen trafiği tanımlar. Örnek verecek olursak beraatdulgar.com sitesinde kaliteweb.com ait backlink var. Ziyaretçiler beraatdulgar.com sitesindeki linke tıklarsa kaliteweb.com Referral yöntemiyle trafik çekmiş olur. Burada dikkat edilmesi gereken husus backlink alırken kaliteli web sitelerinden almak olmalıdır. Black Hat SEO yapanlar sitelerini hızlı yükseltir ve düşüşüde çok sert olur. Siz White Hat SEO yapın, yavaş ve emin adımlarla yükselin.

Organik Search (Organik Arama): Ziyaretçilerin sizleri anahtar kelime üzerinden bulmasıdır. Arama Motoruna Kaliteli Web Hosting yazdığınızda 1. Sırada çıkan kaliteweb.com sitesine girerseniz ziyaretçi size Organik Arama ile bulmuş olacaktır.

Social (Sosyal): Ziyaretçilerin sosyal medya üzerinden sitenizi bulmasıdır. Facebook, Instagram reklamlarına bu makalede değineceğiz. Siz de Facebook Sayfamızı beğenebilirsiniz.

Paid Search (Ücretli Arama): Google Adwords (Yeni adıyla ADS) ile verilmiş reklamdan sitenize ziyaretçilerin gelmesidir. Bu konuyu SEM kısmında anlatacağız.

SEO

SEO (Search Engine Optimization, Arama Motoru Optimizasyonu) bir web sitesinin arama motorlarının isteklerine göre düzenlenmesi ve buna bağlı olarak belirli anahtar kelimelerin üst sıraya çıkmasıyla sitenin ziyaretçisi sayısının organik olarak artmasıdır. Arama motorlarına göre yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmasıdır. En basit şekilde anlatılacak olursak belirlenen anahtar kelimelerle sitenizin seviye yükselmesidir, denilebilir.

SEO için öncelikle sitenizi SEO uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir. Google’ın altın kurallarını iyi anlayıp sitenizi Google’ın belirttiği standartlara göre düzenlemeniz gerekmektedir. En önemli standart SEO’da responsive dizayn ve hızdır. Sitenizin hızının yüksek olması temiz kod yazmakla beraber Hosting Firmasıyla da alakalıdır. Sitenizi Kaliteweb’in Veri Merkezine emanet edebilirsiniz.

Site içi SEO Standartlarını hallettikten sonra tamamen doğal ve istikrar temelli çalışmalar yapmaya başlamanız lazım. Doğallık çok önemli bir faktör çünkü Google kopya içerikleri tespit edip sitenizi aşağılara indirebilir. Bunun yanısıra anahtar kelimelerinizi çok iyi seçip, o kelimeler hakkında istikrarlı bir şekilde içerik üretmek gerekir. SEO için kısaca bilgi, doğallık ve istikrarın sentezidir denilebilir.

Dijital Reklamcılık, SEM

SEM (Search Engine Marketing, Arama Motoru Pazarlaması) bir web sitese reklamlar ile trafik çekilen dijital pazarlama yöntemidir. Bunun en önemli yöntemi Eski adıyla Adwords (ADS) yöntemidir. Google ADS’in mantığı şu şekilde işler. Bir anahtar kelime belirlerseniz, anahtar kelime başına ücret belirlersiniz ve Google sizi üst sıralara çıkarır. Sitenin kurulduğu zamandan itibaren yeterli bütçeniz varsa zirvede ADS sayesinde bulunabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken olay reklamın verilme şeklidir. Kötü verilen bir reklam hem para hem de sitenin değer kaybetmesine sebep olabilir. Eğer ziyaretçi sitenizde vakit geçirmiyor ve hemen çıkma oranınız yüksekse reklam sizin dostunuz değil düşmanınız olur.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Facebook ve Instagram Reklamcılığın birçok modeli var. Facebook’da sayfa beğenmesi, gönderi etkileşimi, trafik gibi birçok reklam yöntemleri var. Instagram’da özellikle hikaye kısmında kaliteli reklam yöntemleri var. Ancak biz trafik bölümünden bahsedeceğiz. Bu reklam yöntemiyle sitenizin istediğiniz sayfasına trafik çekebilirsiniz. Şehirler, ilgi alanı, yaş, bütçe gibi parametreleri belirledikten sonra sitenize sosyal medya üzerinden trafik çekebilirsiniz.

SEO’yu mu SEM’i mi Tercih Etmek Gerekir?

Kısaca özetlemek gerekirse SEO organik olarak yavaş ve emin adımlarla ilerlemektir. SEM ise hızlı sonuç verir ama bütçenizle doğru orantılıdır. Unutulmamalıdır ki iyi yapılan SEM SEO’ya hizmet eder. Büyük firmaların hem Google ADS’i hem de Sosyal Medya’da reklamları hiç kesmediğini görüyoruz. SEO’yu mutlaka yapın eğer bütçeniz varsa SEM yapmaktan da çekinmeyin.

Kaliteweb olarak Google ADS ve Sosyal Medya Reklamcılığı hakkında destek sağlıyoruz, bizimle bu konuda da iletişime geçebilirsiniz.

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir