Dedicated Serverde Datacenter Seçimi

05Mart 2017
by admin

Dedicated Server

Dedicated Server, yani kiralık sunucu hizmetleri çağımızın en önemli ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bir web sayfası oluşturmak, arkadaş çevresi ile grup olarak oyunlara girmek, bir uygulamanın online etkinliklerini gerçekleştirmek, bankaların işlemlerini internet üzerinden yapmasını sağlamak ve bunlar gibi yüzlerce amaç için dedicated server hizmetleri verilmektedir. Kiralık sunucular, artık her alanda kullanılmaya başlanmış, insanların önemli dosyalarını da bulut sunucularda depolamasına olanak sağlamış, birçok şey için distribütör olmuştur. Örnek olarak akıllı telefonların uygulama marketlerini verebiliriz. Kendi sunucularında binlerce hatta milyonlarca uygulamanın verilerini tutmaktadır.

Şirketler her türlü online işlemleri için kendilerine bir ya da birden fazla sunucu kiralarlar. Sunucu kiralama işlemlerinde ayrıca dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar bulunmaktadır. Datacenter seçimi bu önemli noktalardan bir tanesidir. Çünkü şirketler, verilerinin ne koşullarda saklandığını, sağlıklı koşullar olup olmadığını bilmek isterler. Aynı zamanda en ufak bir problemde alabilecekleri sürekli destek hizmeti de çok önemli bir husustur.

Datacenter Seçimi (Veri Merkezi)

Verilerin saklandığı koşullar, hem müşteriler hem de sunucu şirketleri için büyük önem taşımaktadır. Sunucu şirketlerinin datacenter bölümleri eğer sağlıklı koşullar sağlamıyorsa ne olur? Bu soruya değinmeden önce sağlıklı koşulların neler olduklarını açıklayalım. Bilgisayarların hızlandırılması için ekstra soğutulmalar yapıldığını muhtemelen hemen herkes duymuş ya da görmüştür. Bunun sebebi, işlemcilerin çok düşük sıcaklıklarda çok daha yüksek performans vermesidir. Yani işlemcilerin sıcaklıkları ile gösterdikleri performans ters orantılıdır. İşlemcilerin sadece sıcaklığı değil, tozlanması da sorunlara yol açmaktadır. Datacenter bölümlerinin sürekli temizlenmesi, toz tutmaması, ısınmaması sağlanır. Bunlara ilaveten en önemli diğer husus ise izole edilmiş olmasıdır. Datacenter bölümlerinde hava sirkülasyonundan oluşabilecek nem gibi hususlara dikkat edilir.

Sağlıksız Koşullarda Doğabilecek Sorunlar Neler?

Olası bir nem ile elektrik akımının kısa devre yapmasıyla sunucu anında kapanır ve arızalanmış olur. Hatta verilerin tamamen kaybına yol açacak kadar sıkıntılara yol açabilir. Bunun bir banka sunucusunda meydana geldiğini düşünelim, banka müşterilerinin tüm para kayıtları silinir, düzeltilmesi belki de imkansız sonuçlar doğabilir. Bu mağduriyetin sorumlusu olmak ise çok daha büyük bir sorundur hosting şirketleri için. Ya da sıcaklık nedeniyle sunucu işlemcilerinin hızlarının yavaşlamasını düşünelim. Oyun sunucuları için çok büyük bir soruna yol açabilir. Oyunda donmalar yani “lag” oluşumu kaçınılmaz olmaktadır. Bu sebeple oyun sunucusu müşterileri mağdur olur ve şirketleri tercih etmezler. Tüm bu mağduriyetlerin önüne geçmek, müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla her türlü olasılık değerlendirilir ve müşterilere sağlıklı bir datacenter temin edilir.

blog , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir