Dedicated Server

10Şubat 2017
by admin

Dedicated Server’ın, kelime anlamı ayrılmış sunucu demektir.

Dedicated Server:  “Dedicated” paylaşımsız veya adanmış anlamına da gelir. Paylaşımsız sunucular hosting firmaları tarafından sadece tek bir kullanıcı veya kurum için ayrılan sunucu çeşidine verilen addır. Paylaşımsız denilmesinin sebebi de aslında sadece bu dur. Dedicated sunucular sadece kendi kullanıcısına hizmet ettiği için performans olarak tam kapasitede çalışır ve hız açısından da en yüksek sınırda olur. Dedicated sunucular diğer ortak sunuculardaki olan problemleri yaşatmazlar. Ortak kullanılan sunucular birbirlerine karşı işlemci, hafıza veya depolama gibi konularda kayıplar yaşatırlar bir sonundan dolayı hepside etkilenirler ama paylaşımsız sunucularda böyle bir sonun yaşanmaz yaşansa da sadece kendisi etkilenir.

Dedicated Server Kurma

Kişisel bir kullanıcı için veya ufak bir işletme için ortağı olmadan sadece kendine yönelik çalışacak bir sunucuyu yani dedicated sunucuyu sizde kurabilirsiniz. Dedicated Server kurabilmeniz için öncelikle belli başlı şartları yerine getirmeniz gerekir tabi bu şartları aşabilirseniz. Öncelikle ilk olarak bir dedicated server satın almanız gerekmektedir, sunucular özelliklerine göre fiyat farklılıkları gösterir. Aldığınız bu sunucuyu da internete bağlayabilmeniz için yüksek bağlantı hızında internet hattına sahip olmanız gerekir, bunun içinde kuracağınız konum önemli olacaktır. Bu iki şart da yerine geldi ise eğer sunucunuzun güvenli ve soğuk bir ortamda muhafaza edilmesi gerekiyor. Bu şartları yerine getirmek sadece bir sunucu için yerine getirilmesi zor tabi 7/24 güvende ve sürekli erişime açık olması gibi konular dedicated server fiyatları ile hayallerinden caymanıza yeterde artar bile bu işin en kolay yolu sunucu kiralamaktan geçer.

Dedicated Server Kiralama

Dedicated Server kiralama hosting firmaları tarafından yalnızca sizin yukarıda bahsettiğimiz tüm koşulların hosting sunucusu tarafından karşılanması ve sizinde bu işlem için aylık veya yıllık olarak karşılığında bedel ödemeniz ve firma karşılığında fatura almanız durumudur.

Bizim firmamızın Dedicated Server kiralama aşamasında müşterilerimize sunduklarımız;

  • İstediğiniz özelliklere uygun sunucu ayarlanır. Dilediğiniz taktirde RAM veya depolama gibi ek takviyeler ek olarak yapılır.
  • Dedicated server kullanırken hangi platformda ve hangi işletim sistemini kullanmak istediğinizi siz seçebilirsiniz. Böylelikle istediğiniz gibi sunucunuzu kullanabilirsiniz.
  • Firmamız sunucunun güvenliği, bakımını ve güncellemeleri ilgili konularda sunucunuzu düzenli şekilde kontrol eder ve sunucunuz ile ilgilenir.
  • Firmamız dilerseniz sizin için düzenli aralıklarla veri yedekleme işlemi gerçekleştirir.
  • Meydana gelebilecek olası bir donanım arızası durumunda sorumluluğu firmamız üstlenmektedir. Dolayısıyla Dedicated Server kiraladığınızda meydana gelecek donanım arızaları için ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.

 

 

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir