Dedicated Server Nedir ?

12Ocak 2017
by admin

Dedicated server nedir ? Bir sunucu kiralamaya karar verdiğimizde kesinlikle karşımıza çıkacak bir kelime olan dedicated nedir. Dedicated kelimesi dilimizde kiralık sunucu olarak geçmekte. Bir fiziksel sunucu kiralayacağımızda buna hosting firmaları dedicated der. Peki bu dedicated nedir

Dedicated tamamen bize ait olan bir fiziksel sunucu anlamına gelir. Sizlere basitçe şöyle anlatabiliriz. Bir bilgisayar kasası düşünün. İçerisinde 8GB Ram ve 500GB Sata disk var. Bu sunucu yani bilgisayar bir veri merkezinde 7/24 açık tutuluyor ve bizlere kiralanıyor. Bu sunucuyu aldıktan sonra bu kasa tamamen tüm özellikleri ile birlikte bize ait olmakta. Paylaşımsız olarak kullandığımız ve tamamen bize ait olan bu sunucuya dedicated denir.

Dedicated sanal sunucuların aksine bir fiziksel sunucudur ve paylaşımsız şekilde bizlere sunulur. Dedicated sunucu üzerinde istediğimiz her işlemi yapabiliriz. Şöyle düşünebiliriz evimizdeki bilgisayar bir yerde 7/24 açık ve istediğimiz zaman erişim yapabiliyoruz. Uzaktan erişim ile Dedicated sunucumuza bir site veya uygulama kurabiliriz. İhtiyacımıza göre bu sunucu biçimlendirebiliriz. Örneğin bir hosting sunucusu veya yazılımlar ile sanal sunucular haline getirebiliriz.

Dedicated sunucunun maliyeti özelliklerine göre artacaktır. İçerisindeki her donanım fiyatı etkileyecektir. Bu yüzden satın alımda ihtiyacımız olan özelliklerde bir Dedicated almak bizim için daha iyi olacaktır. Fazla özellikte bir Dedicated almak sadece masraf olacaktır. Dedicated alırken lokasyon, internet hızı, uptime süresi ve desteği gibi özelliklere bakmamız gereklidir.

Türkiye lokasyon bir Dedicated sunucu aynı ülkede olduğumuz ve aramızda birkaç kilometre olduğu için son derece hızlı ve kaliteli olacaktır. Fakat yurt dışı bir Dedicated arada binlerce kilometre olacağı için sunucu ne kadar güçlü olsa bile aradaki mesafe yüzünden bize yavaş gelecektir ve yapacağımız işe göre performansımızı etkileyebilir. Ayrıca Dedicated sunucu alımında desteğe kesinlikle önem vermeliyiz. Bu sunucular 7/24 açık olacağı için günün herhangi bir saatinde yaşanan bir sorunda veri merkezinden hemen destek alarak sorunu çözmemiz her zaman iyi olacaktır.

Sizlerde kaliteli ve en uygun fiyata bir Dedicated sunucu almak için Kaliteweb web hosting firması ile iletişime geçebilirsiniz.

blog , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir