Dedicated Server Kurma

28Aralık 2016
by admin

Dedicated Server, kurulumu basit bir işlemdir. Kurulumu yaparken normal bir bilgisayar kuruyormuş gibi kurulumunu yapabilirsiniz. Ancak kurulum sırasında sizi zorlayacak başlıca şey Dedicated Server kendi otomatik bir İP almayacaktır ve size ait başka birinin kullanmadığı bir İP adresi girmeniz gerekecektir.

Dedicated Server Kurulumu yaparken öncelikle hangi işletim sisteminin kurulacağının belirlenmesi gerekmektedir. İşletim sistemini belirlerken öncelikle sunucuyu ne amaçla kullanacağınıza karar vermeniz gerekmekte. Örneğin bir VPS makinası yapacaksanız hangi sanallaştırma yazılımını kullanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Kimi sanallaştırma yazılımı linux destekler ve kimi sanallaştırma yazılımı ise windows desteklemektedir. Sanallaştırma yazılımıza ve işletim sisteminize karar verdiyseniz işletim sisteminin hangi versiyonunu desteklediği ve ek bileşen kuracaksanız onların hangi versiyonu desteklediğini bilmeniz gerekmektedir. Böylece işletim sistemi kurulumuna geçebilirsiniz.

İşletim sistemini kuraraken sizden İP adresi isteyecektir, İstenen İP adresini size ait bir İP girmeniz gerekmektedir. Herhangi bir İP adresi girerseniz mikrotikte tanımlı değilse çalışmayacaktır ve kurulum yarım kalmış olacaktır. Yada farklı bir sunucuda o İP adresi kullanılıyorsa iki sunucuda İP çakışması yaşayacaktır. Böylece yine kurulumunuz yarım kalacaktır.

Dedicated Server kurma işlemi dediğimiz gibi kolay bir işlemdir. Kurulum işlemlerini 1 saatinizi bile almamaktadır. Önemli olan Dedicated Server kurulum işleminden sonra üzerine kurulacak olan yazılım yada yazılımlardır. Kuracağınız yazılımlara önceden karar verirseniz ve sunucu konfigrasyonunu ona göre yaparsanız ilerleyen zamanlarda hiç bir problem yaşamazsınız. Ancak kuracağınız yazılımlara sonradan karar verirseniz yaşayacağınız muhtemel uyuşmazlıklara göre sunucunuzu yeniden kurmanız gerekecektir.

Dedicated Server satın alırken sunucu özellikleride önemlidir. Sunucunuzu yıllarca kullanacağınız için sunucunun özelliklerini muhakak güncel özelliklerden seçiniz. Sunucuyu satın aldıktan bir kaç ay sonra donanımları desteklenmemeye başlarsa sunucunuz çöp olacaktır ve yeni bir sunucu almak zorunda kalacaksınız. Buda gereksiz bir masraf yaratacaktır sizler için.

Dedicated Server kurulum işlerini genelde sunucu barındırma hizmeti alan müşterilerimiz yapmaktadır. Kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra sunucularını veri merkezine getirerek kabinine yerleştirtmektedirler. Kurulum konusunda sorun yaşayan müşterilerimize telefon, mail, ve ticket desteği ile yardımda bulunmaktayız.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir