Dedicated Server

28Şubat 2017
by admin

Hızlı gelişen dünya ve bilişim çağı insanları teknolojiye bir adım daha yaklaştırıyor. Kişiler artık teknolojiden daha iyi nasıl yararlanabiliriz’in altını fazla çiziyor. Bireyler, firmalar, holdingler ve ülkeler kendileri için en iyi teknolojiyi aradığı bu zamanda vazgeçilmezimiz internet sitelerimizdir. İstediğimiz her şeyi anında ve hızlı bir şekilde ulaşabilmek herkes için vazgeçilmez biz gerçektir. Tabi ki bu kadar internete talep çok olduğunda ortaya farklı sorunlar çıkıyor. Bilgisayarların bizim istediklerimize cevap verebilmesi, istediğimiz bilgiye anında ulaşabilmemiz bazen kolay olmuyor. Kişilerin bir bilgiyi sunması için belli eğitim desteği alması gerektiğini düşünürsek, bilgisayarlarımızın da hızlı bilgi akışı için sunucu desteğine ihtiyacı vardır. İstemci olarak adlandırılan bilgisayar programının istemlerine cevap veren bilgisayar programıdır aslında sunucu.


Bunun yapılan, işin istenen programına göre değişik içerikleri söz konusudur. İnternet üzerinde yaptığımız sayfa düzenlerini paylaşabilmek için bir alana ihtiyaç vardır. Bu alanlar bilgisayardan daha güçlü, günün her saati açık ve erişilebilen sunucular tarafından sağlanmaktadır. Sunucular isteklerimize cevap veremez duruma geldiğinde sunucu kiralamaya başvurmamız gerekir. İstediğimiz alanı bize sağlayan sunucular fazla erişilen; web sitelerinin yardımına koşmaktadır. Kiralık sunucular müşteriye özel kullanım alanları oluşturan web sunucularıdır. Diğer bir değişle dedicated server olarak adlandırılırlar. Bu sunucular üzerlerine kullanılacak işletim sistemini ve kurulacak diğer programları seçme hakkı da verir müşteriye.


Deditaced Server Kullanmanın Ne gibi Faydası Vardır;

Sadece bir müşteriye hizmet veren kiralık sunuculardır, firma kendi istediği işletim sisteminin seçimini yapabilmektedir, böylece firma sanal kısıtlamadan uzak kalmış olur. Yükleyeceği diğer programlarının tercih hakkı kendisine aittir. Web te alan hizmeti sağlayacaktır. Böylece istenilen her şeyi daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabilecektir. Maillerde özel sunucu olarak kullanılabilecektir. Veri tabanı ve aynı zamanda yedek sunucu olarak da kullanım imkanı sağlayacaktır. Oyun sunucusu da olabilecektir. Radyo ve video alanlarında kaliteli hizmet verebilecektir.


Bu sunucular dışarıya karşı filtrelenmiş olacakları için güvenlik açısından daha iyidirler. Güvenlik üst düzeyde olacağı için tercih sebebidir. Donanım tercihi müşteriye ait olduğu için bu şekilde diğer uygulamalarda yüksek performans sağlanabilinecektir. Bu şekilde iş sürekliliği arz eden uygulamalar kolay şekilde sağlanmaktadır. Deditaced serverler kendi içerisinde kontrol yazılımı içermemektedir. Bu da müşterinin kendi kontrolünü; istediği, güvendiği yazılımla yapabilme hakkı tanımaktadır. Kiralanan sunucular sahip olana ve bunları ziyaret edene teknik destek sağlayarak tercihlerin bu yönde yapılmasında etkili rol oynamaktadırlar.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir