Dedicated (Fiziksel) Sunucu Nedir ?

22Ekim 2016
by admin

Dedicated server nedir ?

Dedicated kelimesinin Türkçe karşılığı özel, adanmış, ayrılmış gibi anlamlara gelir. Dedicated server kelimesi dilimizde Fiziksel Sunucu olarak çevrilmiştir. Peki bu fiziksel sunucu nedir. Fiziksel sunucu bir bilgisayar kasasının 7/24 çalışması ve sadece bize ait olması anlamına gelir. Daha basitçe şöyle anlatabiliriz. Evimizdeki bilgisayar bir fiziksel bilgisayardır. Bu bilgisayar içerisinde binlerde işlem yaparız. Örneğin içerisine bir web sitesi yada her zaman internete erişim sağlayacak bir program kurabiliriz. Bu bilgisayarın her zaman erişimde ve 7/24 açık kalması için bunu bir sunucu haline getirmek ve bir datacenter yani verimerkezinde barındırmamız gerekiyor. Bu sayede bu bilgisayar bir sunucu haline dönüşüyor ve 7/24 internete erişimi açık oluyor.

Sunucuların normal bilgisayarlardan farkı donanımsal olarak çok daha güçlü olmasıdır. Ev bilgisayarlarımız 7/24 çalışmaya uygun değildir. Üzerindeki parçalar ram, hdd, fan vs. 7/24 açık kaldığı taktirde belli bir süre sonra arıza vermeye başlayacaktır. Bunun için daha güçlü ve özel üretim donanımlara sahip bilgisayarlar alırız. Bunlar sunucu olarak kullanılır, ev kullanımına uygun olmazlar. Üzerindeki tüm parçalar ram, hdd, fan vs. çok daha güçlü ve sürekli kullanmaya müsait şekilde üretilirler.

Fiziksel sunucular yani dedicated sunucular üzerinde web sitelerimiz, şirketlerimiz için programlar, kişisel uygulamalarımız veya aklınıza ne geliyorsa barındırabiliriz. Bu fiziksel sunucular günümüzde her yerde kullanılmakta. Hastane, bankalar, okullar, devlet kurumları vb. çoklu yerlerden erişime açık olan tüm sistemler sunucular üzerinde barınır ve 7/24 internet ortamına açık olurlar. Girdiğimiz web sitelerin 7/24 açık olma nedenleri bahsettiğimiz hep açık olan fiziksel sunucular üzerinde kurulu olmasıdır.

Bu fiziksel sunucuları ev ortamında barındıramayız. Sunucuların sıcaklık dereceleri her zaman düşük, internet hızlarının yüksek ve hiçbir zaman elektrik kesintisine uğramamaları gerekmekte. Bunun için sunucularımızı veri merkezi diye adlandırılan sunucuların toplandığı ve çalıştığı yerlerde barındırırız.

Sizlerde fiziksel sunucunuzu kaliteli ve 7/24 destek alarak İstanbul / Mecidiyeköy konumlu Datatelekom veri merkezimizde gönül rahatlığı ile en uygun fiyata barındırabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek olacaktır.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir