cPanel’de Subdomain Oluşturma

14Nisan 2017
by admin

Birçok webmaster cPanel kavramı hakkında bilgi sahibidir ve kullanmaktadır. Site ve blogların yönetilmesi için cPanel kullanımı şarttır. Bir alan adı aldıktan sonra dosya, kod, görsel ve site ile ilgili tüm materyallerin barındırılabilmesi için bir hosting’e ihtiyacınız vardır. Sistem kurulumu, yedekleme, e-mail işlemleri ve veri tabanında yapılacak tüm işlemler için cPanel kullanılmaktadır. Türkçe dil desteğinin de mevcut olduğu cPanel hosting hizmeti aldığınız zaman bu hosting paketinde standart olarak sunulmaktadır. Birçok firma standart olarak bu hizmeti sunmaktadır ancak bazı firmalarda ne yazık ki cPanel sistemi olmayabiliyor. Bu nedenle iyi bir araştırma yapmalı ve hosting hizmeti alacaksanız bu hizmeti sunan firmanın cPanel sistemi sunup sunmadığını iyi bir şekilde araştırmanız gerekiyor. Sistem olmadan site veya blog’unuzu yönetmeniz ne yazık ki mümkün olmayacaktır.

cPanel İle Yapılabilecek İşlemler Nelerdir?

cPanel hosting ile birlikte size sunulan ve yönetiminizi kolaylaştıran, daha basit bir hale getiren sistemdir. Bu sistemi kullanarak ihtiyacınız olan birçok işlemi gerçekleştirebilmeniz de mümkün hale gelmektedir. cPanel’de site adresi üzerinden mail adresleri açarak bunları yönetebilmeniz mümkündür. Website’de yer alması gereken dosyaları rahatlıkla yükleyebilir ve kullanabilirsiniz. Veri tabanı kurulumunu rahatlıkla yapabilir ve PhpMyAdmin erişimini sağlayabilirsiniz. Hazır sistemleri kısa bir sürede kurabilir ve yedekleme yapabilirsiniz. Site trafiğinizi görebilir ve subdomain yani alt alan adı kurulumunu yapabilirsiniz. İhtiyacınız olduğu takdirde cPanel’de subdomain oluşturma işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

cPanel’de Subdomain Oluşturma

Bir domain’e ait alt domain’lere subdomain adı verilmektedir. Yine alan adınız bu domain’de yer alır ancak alan adınızın başında başka bir isim olmaktadır. Bu şekilde farklı bir subdomian oluşturup yönetimini sağlayabilirsiniz. cPanel’de subdomain oluşturma işlemi için öncelikle cPanel hesabına giriş yapmanız gerekiyor. cPanel ana sayfasında alan adları sayfasında yer alan subdomain’ler bölümüne tıklama yapmanız gerekiyor. Daha sonra karşımıza gelen sayfada gerekli bilgileri girmemiz gerekiyor. Subdomain yazan yere istediğiniz ismi verebiliyorsunuz. Daha sonra ‘Create’ butonuna tıklıyoruz. Butona tıkladıktan sonra yeni subdomain’inizi oluşturmuş olacaksınız. Ana dizin ve yeni oluşturulan dizinler bu subdomain bölümünde görülmeye başlanacaktır. CPanel’de subdomian oluşturma işlemini gerçekleştirdikten sonra bu dizine yeni dosyalarınızı yükleyebilirsiniz. Farklı bir yayın yapmak veya farklı bir içerik oluşturmak istiyorsanız bir subdomain oluşturmanız uygun olabilir. Eğer mevcut site veya blogunuz dışında farklı bir proje de hayata geçirmek istiyorsanız, ancak bunun sitenizin alt sitesi veya blog’u olmasını istiyorsanız cPanel’de subdomain oluşturma işlemi sizin için etkili bir çözüm olabilir.

blog , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir