cPanelde Gereksiz Dosyaların Silinmesi

14Mart 2017
by admin

Dünya üzerinde milyonlarca web sitesi ve blog bulunmaktadır. Teknik kısımları her ne kadar ziyaretçileri ilgilendirmese de webmasterlar için oldukça önemlidir. Bu site ve blogların kolay bir şekilde yönetilebilmesi için içerik yönetim sistemlerine ihtiyacı vardır. Piyasada bulunan ve en fazla kullanılan içerik yönetim sistemleri ise WordPress ve Joomla’dır. Bu iki içerik yönetim sistemi tüm dünyada en fazla kullanılan içerik yönetim sistemlerindendir. İçerik yönetim sisteminde cPanel oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Oldukça önemli işlevleri olan cPanel web sitesi ve blogların yönetimini kolaylaştırmaktadır. CPanel’de gereksiz dosyalar zamanla oluşmakta ve bu hem alan daralmasına hem de sistemin biraz daha yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle belli zamanlarda cPanel’de oluşan gereksiz dosyaların silinmesi gerekmektedir. Böylelikle hem alan açılmakta hem de yönetim uygulaması daha da hızlanmaktadır.

cPanel Nedir, Ne İşe Yarar?

CPanel’in açılımı ‘Control Panel’ olarak lanse edilmektedir. Lider konumda olan kontrol paneli cPanel, hosting kullananların tüm kod ve dosya işlemlerini görsel olarak yapmalarına imkân sağlayan bir sistemdir. Bu uygulama lisans gerektirmekte ve lisanslı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sistemi daha iyi anlamak için bir örnek verebiliriz. Örneğin bilgisayarda yapılan işlemler menüler aracılığı ile yapılmaktadır. Bu açılan kutu ve menüler olmasaydı işlemlerin yapılması oldukça güç olurdu. En basit şekliyle bir dosya için kısa yol oluşturmak istediğinizde veya bir dosya kopyalamak istediğinizde komut vermeniz gerecekti. Bu şekilde herhalde birçok insan bilgisayar kullanmazdı. Kullanım da oldukça zor olurdu ve uzun zaman alırdı. cPanel olmasaydı Linux içerik yönetim sistemi yönetilmesi de oldukça zor olacaktı ve zaman alacaktı. Web site ile ilgili tüm işlemleri cPanel sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz mümkün hale geliyor.

cPanel Hosting ile yapacağınız birçok işlem mevcuttur. E-posta hesabı ekleyebilir veya silebilir, webmail kullanabilir ve otomatik cevaplayıcılar ile mail’lere otomatik olarak geri dönüş yapabilirsiniz. Ayrıca e-posta listeleri hazırlayabilir ve toplu mail gönderebilirsiniz. Kısacası cPanel hosting ile e-posta ile ilgili aklınıza gelebilecek işlemlerin tümünü gerçekleştirebilirsiniz. Site yönetimi için gereken tüm işlemleri cPanel aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Phpmyadmin ile Mysql veritabanı ekleyebilir veya silebilir, web koruması aracılığı ile dosyalarınızın güvenliğini sağlayabilir, şifrenizi değiştirebilir ve FTP hesaplarınızı yönetebilirsiniz. Kısacası içerik yönetim sistemi ve detaylı web site ayarlarınızı aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm ayarlama ve işlemleri cPanel ile gerçekleştirmeniz mümkündür.

blog , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir