CPanel Üzerinde Subdomain Oluşturma

20Mart 2017
by admin

Sitede oluşturulan sayfalar subdomain (alt alan adı) ile gösterilebilir. Bunun için bir eklenti kurmaya gerek yoktur. Örneğin ornek.com ana domaindir, ana domain altına açılan mesela.ornek.com subdomaini ornek.com/mesela üzerinden çağrılır, alt domaindir.

Ana domaini güçlendirmek, subdomain kullanmanın esas amacıdır. Hostun izin verdiği sayıda subdomain oluşturulabilir. Blogger, wordpress gibi sitelerin ücretsiz sağlamış olduğu hizmetler subdomain kullanılarak yapılır.

PHP hosting paketleri, genel olarak kullanılan popüler hazır web sitesi uygulamalarıyla tam olarak uyumludur. WordPress ve joomla gibi içerik yönetimi yapılabilen binlerce hazır tasarım seçeneklerinde subdomain oluşturabilir.

Subdomain nedir?

Subdomain İngilizce ve Filipince bir kelimedir. Tam Türkçe karşılığı; alt alan adı, alt etki alanı ve alt alan olarak açıklanabilir. Subdomainler ana bir domaine bağlı olarak açılır ve ana domainin uzantısı olarak arama motorları tarafından algılanırlar. Mevcut domain adresine subdomain olarak tanımlanmış olan alt domainlerdir. Alt domainler, web sitesi içerisinde bulunan alt klasörlere ulaşılmasını sağlamaktadır.

Subdomain nasıl oluşturulur?

Öncelikle web sitesinin bulunduğu hosting firması ya da sunucusuna giriş yapılır. Sistemi yönetmeyi sağlayacak cPanel açılır. Site adresinin sonuna 2082 ekleyerek cPanel’e erişilebilir. “ornek.com:2082 ” şeklinde yazılarak cPanel’e erişim sağlanabilir. Hosting bilgileriyle giriş yapılır. Şifre unutulduysa müşteri panelinden son gönderilen e-postalar kontrol edilebilir. Müşteri girişi yapıldıktan sonra mevcut hostingler görüntülenir. cPanel’e erişildikten sonra etki alanları bölümünden alt etki adı yani subdomain bağlantısı tıklanır. Daha sonra alt etki alanına istenilen isim yazılır. Bu şekilde mesela.ornek.com şeklindeki isim alınır. İsim oluşturulduktan sonra, dilenirse yeniden yönlendirmeyi yönet diyerek istenilen bir sayfaya subdomain yönlendirilebilir. İstenilen URL girilerek kaydet dedikten sonra, siteye girildiğinde otomatikman istenilen URL’ye yönlendirme yapılır.

Alt Etki Alanı: Subdomain olarak oluşturulmak istenen alanı ifade eder.

Etki Alanı: Hangi domain için subdomain oluşturulmak istendiğini ifade eder.

Belge Kök Dizini: Subdomaine bağlı dosyaların dosya yöneticisinde hangi dizin altında bulunduğunu ifade eder.

File Manager veya FTP ile web sitesine girip, ana dizine (wp-content, wp-includes ve wp-admin’in olduğu dizine) subdomainin bağlandığı klasör oluşturulur. Klasör oluşturulduktan sonra içine  index.php isminde bir dosya yaratılıp, kodlar eklenir ve kaydedilir.

Sayfanın ID’sini öğrenmek için wp-admin kısmında sayfalar alanına gidilir. Açılan sayfa listesinde öğelerin üzerine gelince post.php?post=ID&action=edit şeklinde bir URL görünecektir. Buradan ilgili sayfanın ID’si kopyalanabilir.

Örnekten devam edecek olursak; ornek.com için mesela isimli bir subdomain oluştururken, FTP’de bu subdomain için oluşturulacak dosyalar da subdomain-mesela klasörü içine konulmalıdır.

İlgili işlemler tamamlandığında cPanel’de subdomain oluşturulmuş olur. 2-24 saat içinde oluşturalan subdomain global sunuculara yansır.

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir