cPanel Litespeed Kurulumu

14Mart 2017
by admin

Artık hemen herkesin kişisel ya da işlerini yönetebilmek için kullandığı bir web sayfası var. Ancak bu web sayfalarının yönetimleri birkaç farklı tipte olmaktadır. Ayrıca kullanımlarını kolaylaştıran ekstra yazılımlar da mevcuttur. Web Server için kullanıcıların rahatlıkla ayarlarını yapabilmeleri amaçlı paneller vardır. Bu paneller Windows ya da Linux için ayrı şekillerde üretilmişlerdir.

Linux Sunucular

Sunucuların içlerinde kullanılacakları alanlara göre işletim sistemi vardır. Linux da bu işletim sistemlerinden birisidir. Linux sunucularda kullanılmak üzere cPanel adlı panel vardır. Bunun yardımıyla adminler gerekli ayarlamalarını ve tercihlerini yaparlar. Performansı artırmak için bu panellere ek yazılımlar kurulur. Linux sunucularda en yaygın olanlardan bir tanesi de Apache’dir. Ancak Litespeed yazılımı, Apache’nin tüm fonksiyonlarını yerine getirir ve çok daha kararlı ve hızlı çalışır. Şimdi de kurulumuna geçelim.

LiteSpeed Kurulumu

İlk önce sisteminizin 32bit mi yoksa 64bit mi olduğunu öğrenmeniz gerek. Her ikisi içinde ayrı ayrı üretilmiştir çünkü. http://www.litespeedtech.com/litespeed-web-server-downloads.html bu adresten uygun sürümün indirme bağlantısını kopyalayınız. Daha sonra web serverinize SSH ile giriş yaptıktan sonra wget aracı ile kopyalamış olduğunuz bağlantının dosyasını indirin.

Dosyanın indirme işlemi tamamlandıktan sonra putty üzerinde şu komutu girin:  tar zxfv lsws*

Ardından cd lsws* komutu ile Litespeed dizinine giriş yapıyoruz. Daha önceden almış olduğunuz serial noyu burada kullanacağız şimdi. “nano serial.no” komutu ile dosya açıp serial numarasını yazın ve kaydedin. Bu işlemleri yaptıktan sonra “sh install.sh” komutu ile kurulumu başlatıyoruz. Port offset sorulduğunda 0 yazıyoruz ve sonrasında sunucunun baştan başlatılması sorusunu “Y” yazarak onaylıyoruz.

Derleme İşlemi

Litespeed hosting kurabilmek için bu yazılımı derlememiz gerekiyor.

  • WHM sol menüden Litespeed Web Server sayfasına giriş yapıyoruz.
  • Enable EasyApache Integtation bağlantısına tıklayarak bu özelliği etkinleştiriyoruz. Yani sunucuda Apache derlemesi yaptığınız zaman Litespeed de derlenecektir.
  • Build Matching PHP Binary sayfasına gidip Next butonuna tıklıyoruz. Bu sayede mevcut olan Apache derlemesine göre Litespeed derlemesi yapılacaktır. Bu sisteminize göre 5 – 10 dakika sürebilir.
  • Derleme tamamlandıktan sonra Litespeed artık kullanıma hazır olacaktır. Switch to Litespeed seçeneğini kullanarak sistemi Litespeed ile başlatabilirsiniz.

Güvenlik Sorunu

Bu kurulum işlemlerini sorunsuz hallettikten sonra önümüze bir problem çıkıyor, Litespeed’in bir açığı. Bunu kapatmazsak sunucumuz kolaylıkla ele geçirilebilmektedir. Web Console ‘den Conf. sekmesinden Server bölümüne giriyoruz. Daha sonra Script Handler sayfasına ilerliyoruz. Bu sayfadaki php4 verilerini siliyoruz. External App sayfasından lsphp4 verisini siliniz. İşlemleri kaydedip reset atınız.

Artık Litespeed sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

blog , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir