Com Domain Alma

07Aralık 2016
by admin
What domain name to choose for the site?

What domain name to choose for the site?

Com domain herkesin ulaşmak istediği ve globalleşen bir domain uzantısıdır. Com domain ilk uzantılardan olmasından dolayı ve çok istek olmasından dolayı neredeyse tükenmek üzere. Özellikle 2 ve 3 harfli com uzantılı domain bulmak ise imkansız.

Com uzantılı bir domaini örneklerle açıklamak gerekirse; Örneğin abc.com diye bir siteniz olduğunu düşünelim. Web sitenizin adresi sorulduğunda abc dahi deseniz karşınızdaki kişinin vereceği cevap .com mu olacaktır. Domain ve uzantılarından anlamayan insanların ilk olarak akıllarına .com domaini gelmektedir ve domain ne olursa olsun ilk olarak .com uzantısını aramaktadırlar.

domain uzantısı sıralaması yaparsak şuan dünya üzerinde en popüler uzantılar sırasıyla com, net ve org olacaktır. Alınacak domainin com uzantısı doluysa insanlar ilk olarak net uzantısına ardından org uzantısına yönelmektedir. İnternet sektörüne önem veren firmalarda web sitelerini hazırlarken domainlerin hem com, hem net ve hemde org uzantısını alarak başkasının almasını engellemektedir.

Domain Pazarı

com-domain-096-dolar.Com domainin bu kadar popüler olması ve önemli domainlerin neredeyse hepsinin alınmasının üzerine Domain üzerine yeni bir sektör oluştu; “Domain Pazarı” Domain pazarı dediğimiz kavram alınan domainler başkasına satılması. Domain ticareti yapan şahıslar yada firmalar alınabilecek her domaini satın alarak portföylerine eklemektedir. Örneğin; abc diye bir firmanızın olduğunu düşünelim ve web sitenizi hazırlayacaksınız ancak com uzantısı bir başkası tarafından alınmış. Bu durumda yapmanız gereken ilk öncelikle domainin whois bilgilerini kontrol ederek alan kişi ile irtibata geçmek olacaktır. (Whois: Alan adı sahibinin bilgilerini gösteren bölümdür önceki makalelerimize göz atarsanız nasıl sorgulandığını bulabilirsiniz.) Kişinin whois bilgileri gizli ise domaini internette aratarak satışının yapıldığı web siteyi bulmanız mümkündür. Bu tarz premium domainlere sahip kişiler genellikle domainlerini farklı platformlar üzerinden satışa çıkartmaktadırlar bu şekilde domaine teklif götürebilir ve firmanızın ismi geçen .com uzantılı domaini alabilirsiniz.

Kaliteweb hosting olarak firmalarınızın ve önemli web sitelerinizin en popüler 3 uzantıya ait domainini kayıt etmenizi önermekteyiz. Böylelikle firma isminiz prestij sahibi uzantılarda başkası tarafından alınamayacaktır. Örneğin abc.com a sahipsiniz ve abc.net boşsa bir başkası tarafından alınabilecektir. Firmanızı karalamak isteyen kişiler abc.neti satın alarak firmanız hakkında karalayıcı içerikler yayınlayabilir.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir