Çocuklar İçin İnternet Kullanımı

10Kasım 2016
by admin

Kaliteweb web hosting ailesi olarak bu yazımızda çocuklarımızın internet ve sosyal medya kullanımı hakkında bir makale yazacağız.

Öncelikli olarak şuna değinmemiz gerekmekte çocuklarınıza interneti asla yasaklamayın. Yasakları delmek her zaman daha ilgi çekici olmuştur. Çocuğunuzun internet kullanımını yasaklamanız çocuğunuzun interneti daha ilgi çekici bulmasına yarayacaktır ve sizden gizli olarak internet kullanacaktır. İnterneti yasaklamak yerine çocuğunuza internet kullanım zamanları ayırabilirsiniz. Böylelikle hem merakını alacaktır hem de çocuğunuz mutlu olacaktır. Sadece internet konusunu baz almayalım çocuğunuzun genel olarak yaşantısına saatler koyabilirsiniz. Örneğin; oyun oynama zamanı, ders çalışma zamanı, dinlenme zamanı ve internet zamanı. Tabi bu kurallar sizin içinde geçerli olmak zorunda. Çocuklar öncelikle ailelerini örnek almaya başlarlar, Küçük bir çocuğa büyüyünce ne olmak istiyorsun diye sorulduğunda ilk vereceği yanıt baba ya da anne olmak istiyorum olacaktır. Bu nedenle çocuklarınızla beraber günü zaman dilimlerine bölmelisiniz ve kurallara uymalısınız. Çocuğunuzun zamanla daha disiplinli bir birey haline geldiğini göreceksiniz.

internet

Tabi unutulmaması gereken bir konu daha var. Çocuğunuzu denetleyin! Çocuğunuzun interneti serbest ve tek başına kullanması başına bela açabilir. Çocuğunuza internet kullanılırken denetlendiğini hissettirin ama asla çocuğunuzu sıkmayın. Çocuğunuzun sıkmanız onu bunaltacaktır ve yine siz yokken gizli bir şekilde internet kullanımına devam edecektir.

Bilgisayarınızda muhakkak ebeveyn programları yüklü olsun. Ebeveyn programları sayesinde çocuğunuzun istemediğiniz sitelere girmesini engelleyebilirsiniz ve bu programlar sayesinde çocuğunuzun kötü amaçlı sitelere girmesini de engelleyebilirsiniz.

cocuk

Çocuğunuzla konuşun; Çocuğunuzu karşınıza alın ve neden internet kullanmaması gerektiğini anlatın. Uzmanların önerdiği internet kullanımına başlama yaşı 13, Çocuğunuza 13 yaşına kadar internet kullanamayacağını internetin ne kadar faydalı bir şey olduğunu ancak internette bulunan kötü niyetli kişiler olduğunu uygun dille anlatın. Çocuğunuz 13 yaşından büyük ise yukarıda anlattığımız ebeveyn programlarını kullanmayı unutmayın. Ek olarak internet servis sağlayıcısınız ile de görüşebilirsiniz. Servis sağlayıcılarının güvenli internet hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

Çocuğunuzun internet kullanımı konusunda program yaşıyorsanız mutlaka çocuk psikologlarına yöneliniz. Çocuk psikologları uzmanlık alanı nedeni ile sizlere daha faydalı bilgiler vereceklerdir ve çocuğunuzla aranızdaki bağı daha da kuvvetlendireceklerdir.

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir