Cloudflare Açığı

08Mart 2017
by admin

Cloudflare açığı nedir?

Cloudflare değişik ülkelere yayılmış serverlar üzerinde bir web sitesini proxy hizmeti veren açık kaynaklı bir projedir. Tamamen Ücretsiz olan bu proje ekstra bir çalışma yaptığınız zaman sizden ücret almaktadır. Son dönemde internet dünyasında herkesin kullandığı bir program olan cloudflare ; kullanıcılarına güvenlik,  önbelleğe alma ,DNS gibi hizmetler sunuyorlar. Dünya genelinde de bir çok kullanıcısı vardır.

İnternet güvenliği ve sunucu işi üzerinde çalışma yapan cloudflare yaklaşık 5.5 milyondan fazla web sitesiyle çalışan büyük bir şirket diyebiliriz.

Cloudflare internet açığı ;

İnternet sitelerinin güvenli olması hepimiz için çok önemlidir. Kişisel bilgilerimiz gün boyu attığımız mesajlar,  gönderdiğimiz fotoğraflar , alınan dosyalar,  şifrelerimiz kısaca her bir iş için interneti kullanıyoruz. İnternet güvenliği de bizler için oldukça önemlidir. İnternet güvenliği ve web  hosting hizmetleri sunan en büyük şirketlerin başında gelen Cloudflare dün şok bir açıklama yaptı.

Cloudflare dün yaptığı açıklamada ; şirket aylar boyunca kullanıcılara ait bilgileri sızdırılmış olduğunu açıkladı. Bu açılmaması ile sistemi kullanan kullanıcıları korku aldı. Sistem bu güvenlik açığını düzelttiklerini söylese de bu açık çok fazla kişiyi etkilemiş görünüyor. Hosting işi ile uğraşan ya da kullanan kişiler bu sorunun çözümünü beklemeye başladı.

Google araştırmacıları tarafından bu yılın en büyük güvenlik açığı bulundu. Çok büyük verinin sızdırılmış olduğu belirtildi. 5 aydan beri bu sorunun olduğunu belirten Google araştırmacıları bu bilgilerin kötü niyetli kişilerin elinde olduğunu söyledi. Yaklaşık 1000 internet sitesinden

Bu sorunun olduğunu ortaya atan kişi Tavis Ormandy ; bu sorunun Aylardan beri olduğumu belirterek yetkililerin benimle irtibata geçmesini istedi. Bu çağrı ya kulak veren cloudflare yöneticileri de Ormandy’e ulaşarak öncelikle birçok özelliğini devre dışı bırakıldığını açıkladı. Bir hafta içinde sorunu çözdüklerini söyleyen yetkililer , bir daha böyle biri sorunla karşılaşmamak için büyük şirketlerle anlaşma sağladı. Bu şirketler arasında Microsoft,  Google ve Yahoo gibi dev şirketler var.

Öte yandan Türkiye’de de birçok kişinin bilgileri internete sızdırılmış olduğu da gelen bilgiler arasında yer almaktadır. Türkiye’den genellikle haber sitelerinin zarar gördüğü bildirilmiştir bunların arasında önemli olan haber siteleri arasında Akşam,  aktifhaber gibi siteler bulunmaktadır. Sızıntıdan etkilenen 5.5 milyondan fazla insan için güvenli açıklamayı yetkililer yaptı ; şu an için sızdırılmış bilgilerin hackerlerin eline geçmiş olduğu haberleri yalan hackerlerin eline geçmediğini söyleyen yetkililer bu sorununun onarıldığını belirtti.

blog , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir