Cloud Yani Bulut Hosting Nedir ? Farkları Ve Avantajları.

22Ekim 2016
by admin

Cloud hosting günümüzde gittikçe popüler hale gelmeye başladı. Peki bu cloud hosting nedir normal hosting paketinden farkı nedir ?

Cloud Türkçesi bulut olarak geçer. Fiyat olarak biraz daha tuzlu olduğunu görürüz. Peki bu cloud sisteminin çalışma mantığı nedir. Cloud birden fazla sunucunun birleşmesi sonucu ortaya çıkan bir sistemdir. Basitçe şöyle anlatabiliriz.

Normal bir hosting paketi bir fiziksel sunucu üzerinde paylaşır. Örnek olarak fiziksel sunucumuzun ram oranı 16GB varsayalım. Bu fiziksel sunucu üzerinde bizim haricimizde yüzlerce hosting müşterisi olacak ve hepsi aynı kaynağı yani fiziksel sunucuyu kullanacaktır. Tüm müşteriler tek bir fiziksel sunucu üzerinde olduğu için fiziksel sunucuda oluşacak ufak bir hatada bu sitelerin hepsi erişime kapatılacaktır veya sitelerden birisinin sorun çıkarması sonucu fiziksel sunucu etkileneceği için diğer tüm sitelerde etkilenecektir. Bu durumu çözmek daha fazla performans almak ve daha sağlıklı çalışmak için cloud hosting paketleri çıktı.

Cloud hosting bir den fazla sunucunun birleşmesi ortaya çıkar. Şöyle anlatabiliriz. Elimizde 3 adet fiziksel sunucu var bunların hepsi birbirine bağlanır ve tek sunucu haline getirilir. 3 Sunucuda birbirinin özelliklerini donanımlarını kullanır ortaya 3 sunucunun birleşimi sonucu tek sunucu çıkar. Cloud hosting paketi satın aldığımızda bize bu sistemden bir hosting paketi verilir. Bu sayede kullandığımız sunucu güçlü ve sağlıklı olduğu için sitemizde o kadar kaliteli çalışacaktır. Sunuculardan birisinin arıza vermesi durumunda diğer 2 sunucu halen çalışır durumda olacak ve sitemiz erişime kapanmayacak çalışmaya devam edecektir. Sitemizde load sorunu çok fazla yaşanmayacaktır çünkü kullandığımız hosting paketi tek bir sunucu değil farklı farklı sunucuların birleşiminden oluşan bir sistemde barınacaktır. Sunuculardan hangisi daha müsait ise web sitemiz o fiziksel sunucunun donanımsal özelliklerini kullanacaktır.

Bu yüzden cloud hosting paketleri normal hosting paketlerine göre daha tuzludur. Gerçekten kaliteli bir sistem, sorunsuz bir sistem istiyorsanız cloud hosting paketlerini denemelisiniz. Bu konuda Kaliteweb web hosting firmamızdan her zaman destek alabilirsiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir