Cloud Server

27Aralık 2016
by admin

Bulut sunucunun ne kadar önemli bir konu olduğuna değinmiştik daha önce Cloud Server konusunda bir konu daha yazma ihtiyacı duyduk ve bu makaleyi sizler için yazma kararı aldık.

Cloud Server, birden fazla sunucunun birbirine bağlanması ile ortaya çıkar ve normal bir fiziksel sunucuya oranla çok daha fazla performan sahibidir. Bunun birden fazla nedeni bulunmaktadır. Örneğin 8 GB rame sahip 2 sunucunuz üzerinden Cloud Sistemini oluşturacağınızı düşünelim. İki farklı konumdaki sunucuyu birbirine bağlandınız ve tek sunucu gibi gösterdiniz. Zaten Cloud Server mantığıda budur birden fazla fiziksel sunucunun birbirine bağlanması ile oluşur ve bu sunucular tek sunucuymuş gibi çalışmaktadır. Birbirine bağlandığınız 2 sunucununda ayrı ayrı 8 GB rami olduğuna göre 2×8 dersek toplamda 16 GB ram sahibi olmuş olacaksanız. sunucuların diğer özellikleride bu şekilde hesaplanmaktadır kaç sunucu varsa hepsinin toplam özellikleri tek bir sunucu gibi gözükmektedir.

Cloud Server ile fiziksel sunucu arasında ciddi fiyat farkları bulunmaktadır. Bunun nedeni tahmin edebileceğiniz gibi ekstra sunucu masrafları ve bu sunucuları birbirlerine bağlamak için kullanılan yazılım maliyetleridir. Eğer sizde Cloud Server alt yapısına geçmek istiyorsanız kaliteweb hosting ile iletişime geçerek bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cloud Server son yıllarda özellikle hosting sektöründe kullanılmaya başlandı. Hosting sektöründe kullanılmasının başlıca nedeni hosting hizmetlerinde kullanıcıların çok fazla olması ve devamlı olarak veri giriş çıkışı olmasıyla sunucu kaynaklarının çok fazla kullanılmasıdır. Çok fazla veri giriş çıkışı olduğundan dolayı sunucularda arıza meydana gelebilmekte ve yüzlerce hosting müşterisi bu durumdan etkilenebilmektedir. Ancak Cloud Server alt yapısında olduğu taktirde hem daha fazla hosting müşterisi ekstra sunucuya gerek olmadan barındırılabilmekte hemde sunuculardan biri arızalansa dahi öteki sunucular çalıştığı için hiç bir hosting müşterisi bu durumu fark etmemektedir.

Sizlerde sunucu ve hosting hizmetlerinizi Cloud Server alt yapısına taşıyarak hizmetlerinizi daha kaliteli bir şekilde ilerletebilirsiniz. Böylece hem kullanıcılarınız daha iyi bir deneyim yaşayacaktır hemde siz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir