Cloud Server Nedir ve Avantajları Nelerdir ?

28Şubat 2017
by admin

Cloud Server Nedir ?

Cloud hosting, birden çok sunucunun birbirine bağlanması ile oluşan bir servistir. Cloud hostingte sunucuların aynı veri merkezi içinde olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu durumda bir network ile birbirine bağlı olmaları yeterlidir. Cloud server ile bir siteye bağlanma konusunda, site hangi veri merkezine daha yakınsa o veri merkezi üzerinde çalışır. Bu durum sitenin kullanıcıya hızlı bir şekilde cevap vermesini sağlar. Ayrıyeten bir veri merkezinde sorun olursa diğer veri merkezleri çalışır ve  bu sorundan uygulama etkilenmez.


Cloud hosting, yük dengeli olarak çalışmaktadır. Uygulamanız çalışırken ihtiyaç duyduğu kaynak kadar kullanır ve o kadar ücret ödenir. Klasik sunucu hizmetlerinde ise uygulama büyük ise dedicated kiralamak gerekebilir. Bazen dedicated sunucu ihtiyaçtan fazla belleğe, depolama alanına ve işlem gücüne sahip olabilir. Bu durumda kullanılmayan kaynağa para ödersiniz. Cloud hosting, ihtiyacı miktarında kaynak kullanarak çalışır ve bütçesi bulunmayan sınırlı olan web geliştiricileri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.
Sunucuların toplam işlem gücü, depolama alanı ile bellekleri uygulamalar tarafından ortak olarak kullanılır. Sunuculardan birisi arıza yaptığı zaman diğer sunucular çalışmaya devam ettirir. Bu nedenle uygulamalar da çalışmayı sürdürmektedir. Dedicated sunucu kiralandığında ise sunucu arızalandığı zaman uygulama çalışamaz.
Sonuç olarak cloud hosting ölçeklenebilir olduğunu söylemek mümkündür. Klasik hostingden kaynak ve maliyet bakımından daha avantajlı ve sorunsuz bir hizmet sağlar.


Cloud Server Avantajları Nelerdir ?

Cloud Hostingin sunduğu avantajları sıralamak istediğimizde ilk sırayı yer alacak avantaj, kesintisiz hizmettir. Hiçbir kayıp olmadan, müşterilerin sitelerini ve kendi sitelerinizi barındırmak mümkündür. Normal kesintilerde veri kaybı maksimum düzeyde olmaktadır. Cloud hosting yedeklemeyi de çok basit bir şekilde yapar. Uptime süresi olarak da maksimumu sağlayan cloud hostingde, müşterileri zor durumda bırakmadan sorumlu olunan siteleri bulundurmak mümkündür. Tek bir siteniz ya da birden fazla siteniz için kendi cloud hosting ile alt yapınızı kurmanız mümkündür. Bunu sağlamak için birkaç farklı data merkezinden 9-10 civarında server kiralayarak işe başlanılabilir.
Cloud hosting almadan öncelikle bu işte uzmanlığını kanıtlayan web hosting sağlayıcılarını tercih etmek gerekir. Cloud hosting hizmeti satın alırken, hizmet alacağınız kişi ya da firmaları çok dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekir. Aksi takdirde, cloud hosting adı altında satın aldığınız hizmet yanlış bir tercih olabilir ya da sık sık kesintiler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kandırılmamaya ve cloud hosting adı altında farklı bir hizmet satılmamasına dikkat edilmelidir.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir