Bulut Teknolojisi (Cloud Computing)

27Ocak 2017
by admin

 

Bulut teknolojisi ile beraber kişisel verileriniz, dosyalarınız veya önemli programlarınız gibi yedeklemek istediğiniz dosyalarınızı İnternet bağlantısı olan herhangi bir yerde veya cihazda bulut sunucularına yükleyebilir, veya tam tersi olarak yüklediğiniz bu dosyalarınıza geri ulaşabiliriz.

Bulut teknolojisi Türkiye’de farklı şekilde isimlendirilebilir (Bulut bilişim, Bulut teknolojisi, Bulut depolama gibi) bu hizmetlerin bütününe genel olarak bulut teknolojisi denilir.

Kullanıcılarına günlük yaşamlarında ve iş hayatında büyük kolaylıklar sağlayan Bulut teknolojisi çalışma sistemi olarak internet bağlantımızın olduğu herhangi bir yerde veya zamanda web hosting sunucuları ile online platformda sanal depolama hizmeti yapan sunuculara veri yüklenmesidir. Yüklediğimiz tüm programlar, dosyalar veya verilerimiz sanal bir makine içine yüklenir buna yüklenen makinaya bulut sunucu denir.

Bulut bilişimin kendi içinde 4 farklı çeşidi vardır.bunları başlık altında inceleyelim.

Public Cloud (Genel Bulut):

Public Cloud daha çok şirketlerin tercih ettiği bu sistem kullanıldığınız kadar ödeme yapılanlan sistemdir. Örnek olarak elektronik postaların gönderildiği sistemini gösterebiliriz.

Private Cloud (Özel Bulut):

Private Cloud bilgilerine önem veren büyük şirketlerin kendine kurduğu bulut teknolojisidir. Bu sistem ile buluta aktarılan tüm bilgileri sadece kendi sunucularında bulunur. Bu sistemin gizliliği ve güvenliği daha fazladır. Microsoft ile iş birliğiyle Hyper-V ve System Center dan yararlana bilinir.

Hybrid Cloud (Melez Bulut):

Hybrid Cloud Genel bulut ve Özel bulut sistemlerinin birleşiminden ortaya çıkan bulut teknolojisidir.Bu sistemde güvenlik ve gizlilik daha yüksek olur. Yasanabilecek problemlere karşı tedbirler daha sık tutulur.

Community Cloud (Topluluk Bulut):

Community Cloud çok fazla kullanılan Bulut teknolojisi türü değildir. Bu teknolojinin en yoğun kullanıcı kitlesi genel olarak ortak hosting şekilde aynı bulut sunucuyu kullanmak isteyen şirketlerdir.

Bulut Bilişimin dezavantajları nelerdir?

İnternet erişiminizin olmadığı ortamlarda bulut sürücüye yüklediğiniz dosyalarınıza erişmek ne yazık ki söz konusu şuan değildir. İnternet bağlantınız olsa bile dosyanızın boyutunun büyüklüğü de size sorunlar yaşata bilir. Bir örnek: İnternet hızınızın düşük olması ve erişmek istediğiniz dosyanızın büyüklüğü sizi normal erişime göre yavaşlatacaktır. Son olarak sanal ortamda bulununan verilerin kötü amaçlı kişilerin eline geçme olasılığı da vardır.

Bireysel olarak kullanmanızı tavsiye ettiğimiz “Bulut” hizmetleri.

iCloud
Google Drive
SkyDrive
Dropbox
Yandex.Disk

 

blog , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir