Bulut Sunucu Nedir

24Kasım 2016
by admin

Bulut sunucu sunucunuzun birden fazla yerde olması anlamı gelmektedir. Bulut Sunucu Nedir? Bulut sunucularda kullanıcı web siteye yada sunucuya bağlandığında kendisine en yakın olan sunucuya bağlanır. Birden fazla lokasyondaki sunucuların hepsi tek sunucuymuş gibi çalışır.

Bulut sunucuların en güzel yanı kaynak kullanımıdır. Kaynak kullanımınız otomatik olarak ayarlanmaktadır. Normal sunucularda sunucu kaynağı çok fazla kullanıldığında sunucu kitlenir ve tam olarak çalışmayabilir. Ancak bulut sunucularda kullanımın bütün lokasyonlardaki sunuculara yayıldığından dolayı kaynak kullanımınız asla aksamayacaktır ve sunucunuz tam anlamıyla mükemmel çalışacaktır.

Sunucunuzun ekstra bir birime ihtiyacı olduğunda kolaylıkla ekleme yapılabilecektir. Farklı lokasyonlarda birden fazla sunucu kullandığınız için sunuculardan biri down olduğunda dahi diğer sunucular görevini aksatmadan devam ettiğinden dolayı web siteleri aynı şekilde görevini yapmaya devam edecektir. Bu yüzden sunucularda istenildiği gibi donanım değişikliğide yapılabilmektedir.

plusclouds-bulut-sunucu-2

Ekstra hız!

Evet makalenin başında da belirttiğimiz gibi farklı lokasyonlardaki sunucular sayesinde kullanıcı otomatik olarak kendisine en yakın lokasyondaki sunucuya bağlanacaktır. Böylece ana sunucu ile kullanıcının arasında milyonlarca kilometre dahi olsa bulut sunucu teknolojisi ile kulllanıcı kendisine en yakın sunucuya bağlanacaktır. Bu sayede aradaki milyonlarca kilometre fark bir anda ortadan yok olacaktır.

Hosting mi ? Bulut Sunucu mu ?

Evet bu aslında web sitelerinizin belirleyeceği bir kavramdır. Eğer kurumsal bir web sitesi veyahutta yüz binlerce hit trafiği olan bir web siteniz yoksa bulut sunucu sizin için erken olabilir. Kurumsal sitelerin her daim ayakta kalması gerekmektedir. Müşteriniz web sitenize girdiğinde kapalı bir web sitesi görürse bu size prestij kaybettirecektir. Yüksek hitli web siteleride benzer şekilde kapalı kaldığı her saniye gelir kaybına ve memnuniyetsizliğe yol açacaktır.

Ancak web siteniz yeni yola çıkmış hitsiz bir web sitesi ise maalesef bulut sunucu size göre değil. Bulut sunucuların maaliyetlerine bakıldığında normal sunucu ücretlerinin kat ve kat fazlasıdır. Gelir getirmeyen yeni kurulmuş bir web sitenin bulut sunucu ile yola başlaması uygun olmayan bir hareket olacaktır.

Bulut sunucu çözümleri için Kaliteweb hosting ile iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir