Bulut Sunucu Kiralama

23Aralık 2016
by admin

Bulut sunucu hakkında daha önce bilgilendirme yazısı yazmıştık. Bu yazımız daha önceki yazdığımız bilgilendirme yazının devamı niteliğindedir. Daha önce yazdığımız yazıyı okumayanlar için kısa bir bilgilendirme yapmak gererkirse; Bulut sunucu birden fazla noktada bulunan sunucuların tek bir sunucu olarak gösterilmesi işlemidir. Böylece kullanıcı web sitenize girdiğinde kendine en yakın noktaki sunucuyu baz alır ve direk o sunucuya bağlanır buda sitenin işlem hızını arttırmaktadır.

Bulut sunucu yapısında sitenizin yada uygulamanızın tamamen down olma ihtimali çok düşüktür. Bunun birden fazla lokasyonda bulunan sunucularda olmuşması bu işlemi sağlamaktadır. Örneğin istanbul, bursa ve izmir lokasyonlarında 3 farklı sunucu ile bulut sunucu yapısını oluşturduğunuzu düşünelim. İzmirde bulunan sunucunuz bir nedenden erişime kapandı yada siz donanım yükseltmek için sunucuyu kapattınız diyelim. Bu durum kullanıcılarınızı hiç engellemeyecektir. Manisada bulunan bir kullanıcının yazılımıza bağlandığını düşünelim. Normal şartlar altında İzmirde bulunan sunucuya bağlanması gereken bu kullanıcı siteye girdiği anda izmir sunucusu kapalıysa bursaya yönelecektir. Kullanıcınız hangi sunucuya bağlandığını hissetmeyecek ve işlemlerini İzmir lokasyonunda bulunan sunucudan yapıyormuş gibi görünecek.

Bulut sunucu yapılarında bütün sunucularınızın aynı anda erişime kapanması çok zor bir durumdur. Bu nedenle web sitenizin sunucu problemi nedeniyle kapanma ihtimali neredeyse imkansızdır. Böylece kullanıcılarınız web sitenize girdiğinde yaptığı işlemler ana sunucu üzerinden yapılır ancak kullanıcı bulut sunucu teknolojisi sayesinde ilk işlemlerini her zaman kendisine en yakın lokasyondaki sunucudan gerçekleştirir.

Sunucuların en büyük erişim problemi sorunu donanım problemleridir. Örneğin bir sunucunuzun diskinde arıza meydana geldi. Tek bir sunucu ile işlem yapıyor olsaydınız web siteniz erişime kapanacaktı ve kullanıcılarınız disk problemi düzeltilene kadar web sitenize erişemeyecekti. Ancak bulut sunucu teknolojisinden yararlandığınız için bir sunucunuz arızalansa dahi diğer sunucularınız web sitenizi ayakta tutacaktır.

Sizde bulut sunucu kiralama yaparak web sitelerinizi, uygulamalarınız ve daha bir sürü işleminizi bulut sunucu teknolojisinden yararlanarak yapabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarınızın web sitenize olan inancı ve memniniyeti dahada artacaktır. Buda hem sizin için hemde bizim için prestij kazancı olacaktır.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir